نگاهی فشرده به مختصات صحنه انتخاباتی آمریکا در روزهای پایانی

آیا با شروع شمارش معکوس، موقعیت کاندیداها در صحنه انتخابات آمریکا دارد عوض می شود؟

بنا به مصداق گهی زین به پشت و گهی پشت به زین، صحنه انتخابات آمریکا لحظه به لحظه در حال تغییراست. این پدیده یعنی حرکت های جهشی و جابجائی ها به بخصوص وقتی جامعه در شرایط بحران و آشفتگی و فی الواقع حرکت در نقطه کورباشد، بهمان اندازه غافلگیرانه و غیرقابل پبیش بینی است. آن ها که با نگاه شرایط روتین به صحنه می نگرند، دچارخطای بزرگی می شوند. مختصات شرایط کنونی بطورتیتروار:

الف- نارضایتی گسترده بویژه در میان نسل های جدید در جامعه آمریکا امری است مشهود و غیرقابل کتمان و لاجرم خواست تغییرشعاری است فراگیر. شعاراوباما «آری ما می توانیم» کاری از پیش نبرد و این خواست هم چنان در زیرپوست جامعه به حرکت خودادامه داده است.

ب-تمامی مولفه های اصلی بحران های جهانی به داخل آمریکا و مشخصا به درون انتخابات سرریزکرده و در واقعیت جدال و ولوله بزرگی را در دژفرماندهی نظام سرمایه داری به پاکرده است.

ج- باوجوداین، سیستم با فرافکنی آ آن ها را تحت الشعاع منازعات تن به تن جنبه های شخصی و لنگاری های فردی -اعم از جنسی یا امیل های شخصی و امثال آن قرارداده است.

د- ازسوی دیگر و مهمتر از همه راه خروج طبیعی این نارضایتی در چهارچوب سیستم با حذف سندرز که با شعار»انقلاب سیاسی» و مقابله بانفوذ پول و وال استریت در تعیین روسای جمهوری و یک سری مطالبات اجتماعی چون بیمه رایگان و نجات محیط زیست…. به میدان آمده بود و توانسته بود موج عظیمی از حمایت نسل های جدید را جلب کند، مسدودشد. البته با توسل به مقررات بوروکراتیک و انواع ترفندها و دسیسه ها، ازجمله رساندن پیشاپیش سوالات مناظره ها به کلینتون که اخیرا افشاشده و باصطلاح موجب اظهارتأسف و عذرخواهی سی ن ن شد…..

ه- و ا ین درحالی است که به مصداق سنگ را بستن و سگ را بازکردن، شرایطی را فراهم آوردند که شبه فاشیستی چون ترامپ عملا میدان دار و نماینده شعارتغییر واعتراضات شد و با شعارهای غلط اندازی چون فسادسیستم، وعده اعاده دوران خوش عظمت آمریکا و کانالیزه کردن سرمایه ها به داخل آمریکا و دیوارکشی وشماری دیگر از وعده های واپسگرانه …..و این حذف در حالی بود که باذغان بسیاری از نظرسنجی ها خانم کلینتون که نماینده تیپیک وضعیت موجود و مستقربود، در قیاس با سندرز در برابرترامپ شانس پیروزی کمتری داشت.

و- اما حامیان او وال استریت و اکثریت مولتی میلیاردها که حامی وی هستند و مشخصا رسانه های بزرگ و انحصاری به شک کردسته جمعی، وقتی موقعش رسید با ترکاندن بمب عظیمی پیرامون رفتارهای ولنگارانه و تجارت مأبانه و مردسالارانه ترامپ با زنان به ناک اوت کردن او پرداختند. حمله و ترورشخصی او چنان پرسروصدا و سنگین بود که کسی گمان نمی کرد، که ترامپ بتواند از امواج انفجاراین بمب رسانه ای جان سالم بدربدرد…

ز- اما منازعه قدرت در طبقه سیاسی حاکم در صفوف اف. بی. آی که محل نفوذهردو جریان است، نمی توانست انعکاس نداشته باشد و نمی توانست صرفا به سود یک طرف عمل کند. از همین رو توپخانه و ضدحمله حریف در لحظاتی حساسی که شمارش معکوس انتخابات آغازشده است، با گشودن مجدد پرونده امیل ها ضربه متقابل را وارد کرد و آرایش ستادی خانم کلیننون را که گمان می رفت فاصله خویش را با حریف به مرزقابل قبولی برای پیروزی افزایش داده باشد بهم ریخت.

ح- اکنون حرکت ماشین انتخاباتی در نقطه کورقراردارد و و قمر به مدارعقرب غلطیده و هیچ کس نمی نمی داند با نشستن گردو خاک انتخاباتی چه کسی پیروز است و چه کسی برخاک.

ط – با این همه پایان انتخابات پایان بحران نیست و چه بسا آغازجدیدی برای آن باشد. بحرانی که از جهان به داخل آمریکا کمانه کرده و به نوبه خود از آمریکا به سایرنقاط جهان کمانه خواهدکرد. جامعه بحرانی است و تشنه تغییر…اشکال و ُنرم ها و تعادل های قدیمی سیاست ورزی به هم ریخته وبه زیرسؤال رفته و بی اعتبارشده است، و جهان در برزخ تعادلهای جدیدی که از دل بحران سربرخواهد آورد- و معلوم نیست با چه هزینه ای؟!- در پیچ و تابی سنگین برای زایش آن قراردارد. این که کاراکترو مختصات شرایط نوین چه می تواند باشد و کدام فرایند یا فرایندهای های جهانی – که ورود به آن خارج از حوصله این نوشته کوتاه است- مهر خود را برآن خواهد کوبید، مهم ترین و مسأله برانگیزترین سؤالی است که باید موردبحث و بررسی کنشگران قرارگیرد. به راستی دنیای چندقطبی جدید چگونه جهانی خواهد بود؟!

برتری نسبی ترامپ در آخرین نظرسنجی:

http://www.radiofarda.com/a/f4_trump_forerunner_us_presidential_election_clinton/28088990.html

Advertisements

Posted on نوامبر 2, 2016, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: