امان از وزش ریزگردهای سمی سیاسی و اختناق آور!

اعلام رسمی ممنوعیت انتشارنام و سخن و تصویرمحمدخاتمی بیانگر چیست؟
فقط استنشاق ریزگردها در فضای تنفسی کشورنیست که زندگی را برمردم ایران تلخ و سخت کرده است، بلکه فضای سیاسی هم بهمان اندازه خفقان آوربوده و آلوده به ریزگردهای استبداد بی امان است. از قضا ریزگردهای اهواز و نقاط دیگر برآمده از همان ریزگردهای سمی سیاست و عدم کفایت حاکمیت کنونی برکشوراست. اعلام علنی و رسمی ممنوعیت نام و سخن و تصویرمحمدخاتمی را که زمانی مطهری به همکاران نماینده اش به طنزگفته بود ممنوع الحیاتی را  هم به آن اضافه کنید به منزله بارومتری نشانده درجه تحمل و تراکم گازهای خفه کننده درآتمسفرسیاسی کشوراست.
با این که از مدتها پیش اخباری مبنی بر ممنوعیت خروج خاتمی از کشور و یا در همایش ها و دانشگاه ها و حتی شنودوی برسرزبان ها بود اما اعلام رسمی آن توسط سران قوه قضائیه و اژه ای را باید نقطه عطف جدیدی در اعمال فشارجناح حاکم و شخص خامنه ای به جناح های رقیب و اصلاح طلبان و بطورکلی اعمال سانسور و محدودکردن رسانه ها بشمارآورد. قبل از سخنان اژه ای، دادستان تهران با فراخواندن سردبیران روزنامه ها به آنها هشدارداده بود که اگر مبادرت به درج عکس و مطلب و سخنان خاتمی رئیس جمهورسابق کشور به نمایند برطبق قانون توقیف خواهند شد. بی تردید منظور از این هشدار درج مطلب و خبر جانبدارانه در نشریات مخالف جناح حاکم و مدافع اصلاح طلبان است و گرنه برای تخئطه و افشاء و فحش به وی، هم چون تا کنون، منعی و مرزی وجودنخواهد داشت. مبنای تصمیم دادستان و قوه قضایئه به استنادحکم غیرعلنی شده شورای عالی امنیت کشور در مورد فتنه گران است. قبل از اعلام این حکم از سوی قوه قضائیه چندین ماه قبل ده تن از نمایندگان جبهه پایداری طی نامه ای خواهان اجرائی شدن حکم شورای عالی امنیت ملی در موردخاتمی شدند. این نمایندگان چندماه پیش از انتشاردرخواست خود، دیداری با خامنه ای داشته اند که گرچه خبررسمی از آن چه که در این دیدارگذشت انتشارنیافت اما قدوسی کریمی یکی از دیدارکنندگان و از نمایندگان جبهه پایداری در سخنانی از قول خامنه ای گفته بود که فضا نباید نسبت به خاتمی امن شود و باید روزنامه ها علیه او که یکی از طغیان گران و عناصراصلی فتنه است موضع گیری کنند. و این در حالی است که اخیرا خامنه به مناسب فوت مادراحمدی نژاد-رئیس جمهوربرگزیده اش-برای او پیام تسلیت فرستاد و حتی به دیدارش شتافت.به این ترتیب همه راه ها به رم و سرحلقه اصلی قدرت یعنی خامنه ای ختم می شود که تحمل هیچ کسی را که ممکن است نفوذکلام بیشتری از آو داشته باشد و درعین حال آن گونه که او انتظاردارد سربفرمان ولی فقیه نباشد باید خاموش و بی اثرگردد. بدیهی است که قدرت مطلق نیازمند خفقان مطلق است و گرنه دیگرمطلق نخواهد بود.
البته آن چه که در این میان تازگی دارد همانا اعلام رسمی آن است که نشاندهنده چندین نکته مهم وضعیتی است که در آن به سرمی بریم:
نخست آن که در دوره اعتدال همانطورکه از قبل هم روشن بود و به تدریج خود را در عمل نشان می داد، تشدیداختناق و فضای بسته و ا زجمله سرکوب روزنامه ها و زمین گیرکردن رقبای جناح حاکم در دستورکارحاکمیت قرار گرفت. همانطور که نهادهای حقوق بشراعلام داشته اند، میزان بازداشت و بستن ویا خودسانسوری روزنامه ها و .. حتی بیشتر از دوره قبل شده است. چرا که رژیم بیش از پیش از حجم نارضاتی موجود در متن جامعه و امکان فوران آنها در صورت گشوده شدن دریچه هائی برای ابراز آنها و افزایش امید به تغییروضعیت، بشدت نگران بود. در رژیم اختناق ولایت مطلقه، حصرمخالفان و ممنوع کردن تصویر و سخن در موردمهره های مهم و مغضوب دستگاه به جای محاکمه و زندان که هزینه های زیادتری را می طلبد به یک سیاست رسمی تبدیل شده است. از آن جا که نیاز رژیم به مشارکت مردم در دو انتخابات پیشارو به اندازه ریاست جمهوری اسلامی نیست، نیاز به مانورهای مقطعی و فریب دهنده نیز کمتراحساس می شود و بهمین دلیل پیه این نوع رسوائی را به تن مالیده اند.
دوم آنکه هدف اصلی رژیم آن است که اولا مجلس بعدی به هیچ وجه دست جناح رقیب نیفتد و مجلس خبرگان نیز یکدست و بله قربان گوی خامنه ای باقی بماند و کرنش آن بیشترهم بشود . از همین رو ممنوع کردن سخنان و تصویرخاتمی،به معنی ارسال پیام روشنی به مخالفان جناحی و نیز به رأی دهندگان این جناح است که شکم خود را برای انتخابات بعدی صابون نزنند.
سوم – سازش و سکوت عملی ( نه گفتاردرمانی های بی خاصیت) دولت اعتدال و شخص رئیس جمهوری در برابراین گونه مصوبات و تصمیمات نشان می دهد که تا چه حد جناح حاکم توانسته است آن را فلج و بی خاصیت کرده و به سپربلای خود در مقابل فشارهای خارجی و داخلی تبدیل کند.

چهارم آن که علنی کردن این مصوبه شورای عالی امنیتی ملی نشان دهنده آن است که تا چه حد اولا قانون درنظام اسلامی به امری موهوم و چماقی برای تصفیه رقبا تبدیل شده است که اوج پوسیدگی و استبداد را نشان می دهد.
پنجم نشان دهنده آن است که نظام اسلامی چگونه به انحاط نهائی و بی بازگشت خود گذرکرده که در آن خوی خودخوارگی نظام به چنان درجه ای رسیده است که مقامات دست اول گذشته خود را می بلعد و گذشته خود را نفی می کند. چنان که در آن روسای جمهوری و نخست وزیران و ورئیس مجلس اش همه و همه علیرغم آنهمه خدمات بی دریغشان نسبت به نظام اکنون درزمره مغضوبان و فتنه گران دسته بندی می شوند. رفسنجانی که زمانی ترورهای خارج و انفجارسفارت ارژانتین و نظایرآن را سازمان میداد اکنون نه فقط پسرش را به محاکمه می کشند بلکه در سیمای حکومتی به مناسبت 22 بهمن امسال مرگ بر رفسنجانی را پخش می کنند.
واقعیت آن است که روسای جمهوری پیشین تغییرماهیت نداده و عوض نشده اند. آنها همان خدمتکارو سرکوبگران هستند اگر آبی برای شنا پیداکنند. آن چه که در این میان تغییرکرده است خود رژیم و ورودش به فاز انحطاط خوداست که این خدمتکاران دیروز و امروز باصطلاح روسفید کرده است. ششم، نگرانی رژیم از ابعادانزوا و منفورخود چنان است که به جززورمستقیم و بگیرو بند و دهان بندزدن به رقبایش قادر به حفظ قدرت و موقعیت لرزان خودنیست. که این نیز به نوبه خود یکی از نشانه های انحطاط است
7- آن چه که به رژیم شبه داعشی و سرکوبگر که در اوج گندیدگی و پوسیدگی و فسادبیکران به سرمی برد امکان نفس تازه کردن و جرئت عمل برای این گونه رفتارها را می دهد، همانا بازی باصطلاح اپوزیسیون درونی نظام در بساط رژیم و سازوکارهای خفه کننده آن است. هم چون دخیل بستن به انتخابات فرمایشی و قانون و سخنان توخالی و مزورانه خامنه ای هم چون حق الناس بودن رأی مردم. اصلاح طلبان و اعتدالیان کارشان بردن مردم به سوی سراب و تسلیم شدن در برابرقدرت حاکم است. آنها در عین حال که چوب هم می خورند اما همواره از فراهم کننده اعتبار و فرصت داخلی و خارجی برای رژیم بحران زده هستند.

Advertisements

Posted on فوریه 17, 2015, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: