وقتی محمدیزدی به جنگ آسیاب های بادی می رود!

آیت اله محمدیزدی که کبکبه ریاست شورای مرکزی جامعه مدرسین حوزه و عضویت در هیأت رئیسه مجلس خبرگان را یدک می کشد یکی از عناصرکله تیز و شاخته شده اصول گرایان کهنه کار و کهنه پرست است. هر وقت لب بگشاید باقتضای موقعیت حوزویش آمرانه و با تحکم سخن می گوید.

هر وقت لب بگشاید باقتضای موقعیت حوزویش آمرانه و با تحکم سخن می گوید. او درعین حال در کسوت رئیس جاجعه روحانیت مبارز سخنگوی روحانیت و مراجع ارتجاعی و تاریک اندیش قم نیز بشمار می رود و همواره از فتوا و حکم آنها هم چون اهرمی برای تهدید و عقب راندن رقبا و مخالفان جناحی خویش استفاده می کند. در اظهارات اخیرش وزیرارشاد را تهدید کرده است که اگرامر و نهی او را رعایت نکند و دستگاه موسیقی را در وزارت ارشاد منحل نکند حتی مکمن است در آینده و پس از پایان مسؤلیتش نتواند به سادگی به زندگی اش ادامه بدهد! او هم چنین وزیرارشاد را به سوء استفاده ازرانت پدر پرسروصدایش متهم کرده است. چرا که در فرهنگ پدرسالاراو فرزند اگرطبق فرامین و منویات پدرعمل نکند، عاق و نافرزند است و خونش حلال!. البته بگذریم از تغافل وی از این واقیت که از قضا عضویت جنتی پسر در کابینه اعتدال با آن وعده هائی که روحانی به انتخاب کنندگانش داده است نمی توانسته متکی بر بهره برداری از رانت پدر باشد.

بهرحال یزدی در اعلام دشمنی اش با موسیقی و صدورحکم حرمت غیرمشروط، به نیابت از مراجع فوق ارتجاعی حوزه هم سخن رانده است. او با حرام اعلام کردن هرنوع موسیقی، و از جمله همخوانی نه فقط به جنگ زندگی که از موسیقی جداناپذیراست رفته ، بلکه به تقابل با خودنظام، خمینی و رهبرکنونی اش خامنه ای و حتی مراسم مذهبی که تاریخا با نوعی موسیقی و ضرب و ریتم همراه بوده است نیز رفته است و این در حالی است که حتی سرودجمهوری اسلامی هم با هم خوانی همراه است و فتواهای خمینی و خامنه ای هم با همه محافظه کاری و ارتجاعیت نهفته در خود، به هرحال از باب مصلحت حکومت گری نوعی موسیقی سروگوش و دم بریده را که درخدمت نظام باشد مباح دانست است. اساسا صاحبان قدرت بدون توسل به موسیقی که یکی از کارکردهای آن بسیج کردن حامیان خود است هم چون بسیج دوران جنگ قادر به حکومت کردن هم نخواهند بود. با این وجودایشان یک باره رسالت زده شده و یک راست به جنگ آسیاب ها بادی رفته است.
اینکه محمدیزدی که از بدوظهورحکومت اسلامی دارای مناصب و پست های مهمی بوده است یک شبه خواب نماشده و دیگر موسیقی در همان محدوده تاکنونی را نیز برنمی تباد چند نکته مهم را عیان می کند:
نخست آنکه حکومت اسلامی و بطورمشخص مراجع مذهبی وابسته به آن در طی گذرعمر و فرتوت شدنش، عیارواپسگرائی و انحطاطش، یا باصطلاح چگالی طالبانی- داعشی اش بیشتر می شود. این یعنی آن که نظام اسلامی می خوانندش و مدعی مدیریت جهانی آن هستند دارد به نقطه استخوانی شدن و انحطاط کامل خود می رسد.
دوم آنکه مشأاصلی این رویکردآنها سست شدن پایه های قدرتشان بدلیل منزوی شدن هرچه بیشتر در میان مردم است. فاصله گرفتن بیش از پیش شهروندان از حاکمیت و ارزش ها و نهادهای کنترل کنننده آن باعث می شود که این حضرات به جنگ نمادهای این فاصله گیری ها، چون بی حجابی و رواج موسیقی های غیرمذهبی و مراسم های جشن و پایکوبی و به طورکلی هرگونه سبک زندگی تازه بروند. زمانی که آنها پایه های قدرت خود را محکم می دیدند، با استفاده از موسیقی برای نیل به هدف های خود مشکالی نداشتند، اما وقتی احساس می کنند که مردم از آن ها فاصله می گیرند و موسیقی های موردنظرخود را تشویق و ترغیب می کنند نگران می شوند.
نکته سوم، مشخصا رقابت جناحی و دعواهای باندهای قدرت است. یعنی رقابت برسرصندلی های قدرت در مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی بعدی که یزدی از هم اکنون برای نشاندن رقبا برسرجای خود اعلام آمادگی می کند.
البته او می گوید تاکنون سکوت کرده است اما بیادداریم که او ماه ها پیش از دان تذکر از سوی جامعه روحانیت به دولت روحانی اعلام داشت که فعلا از علنی کردن آن اولتیماتوم خودداری می کند. باین ترتیب باید این سخنان را اولتیماتوم دوم حضرت ایشان به حساب آورد که یک مقدارعلنی کرده است. با نزدیک شدن به موسم رقابت های درونی مجلس خبرگان برای کنترل کامل هئیت رئیسه آن، معنای زمانی صدور این نوع اولتیماتوم ها روشن ترمی شود. حرف نهائی در پشت این فرمایشات مذهبی را دنیوی ترین انگیزه یعنی جلوس بر سکوی قدرت و حفظ آن می زند. و جدال های مذهبی مثل همیشه بیان رازآمیزی از جنگ قدرت با هدف پنهان نگهداشتن آن است.

 

Advertisements

Posted on فوریه 12, 2015, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: