چرا آمریکا در مورددولت کوبا تا این حدمنزوی است و در موردایران نه؟!

به گزارش رادیوفردا، روز سه شنبه درنشست اعضای جمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای غیرالزام آورد تصویب شد که درآن از آمریکا خواسته می شود تحریم های اقتصادی علیه کوبا را پایان دهد. از 193 عضوسازمان ملل 188 کشور به این قطعنامه رأی دادند. آمریکا، اسرائیل و چند کشورکوچک به این قطعنامه رأی منفی دادند. سال گذشته هم قطعنامه مشابهی درمجمع عمومی تصویب شده بود. از دیربازهم چنین بوده و همواره اکثریت افکارعمومی جهان و کشورها مخالف آن بوده اند. گرچه این نوع خبرها مثل همیشه در میان سیل خبرها محومی شوند، اما این از اهمیت نوری که این رویداد بر واقعیت مناسبات غیرعادلانه حاکم برجهان می تاباند نمی کاهد. واقعیتی که در آن معدودی دولت های قدرت مدار زمام و چرخه امورجهان را در چنگ خود گرفته و با تسلط بررسانه های تبلیغی ذهن بسیاری را جهت می دهند. نگاهی فشرده به واقعه برجهان می تاباند حاوی نکاتی درخوراست :
1- ساختارسازمان ملل چنان غیردموکراتیک است که حتی افکارعمومی اکثریت نزدیک به مطلق جهانی و اراده کشورهای عضو نمی تواند در آن بازتاب حقوقی بیابد و در برابراراده قدرت های بزرگ هیچ رنگی ندارد. . واقعیتی که در آن معدودی دولت های قدرت مدار زمام و چرخه امورجهان را در چنگ خود گرفته و با تسلط بررسانه های تبلیغی ذهن بسیاری را جهت می دهند. نگاهی فشرده به واقعه برجهان می تاباند حاوی نکاتی درخوراست:
1- ساختارسازمان ملل چنان غیردموکراتیک است که حتی افکارعمومی اکثریت نزدیک به مطلق جهانی و اراده کشورهای عضو آن نمی تواند بازتاب حقوقی بیابد و در برابراراده قدرت های بزرگ هیچ رنگی ندارد. ادعای نمایندگی از جامعه جهانی که غالبا در مناقشات و سیاست های کلان توسط قدرت های بزرگ از آن نام برده می شود چیزی جز یک ادعای واهی نیست و دارای مصرف تبلیغاتی نیست. چنان که ابرقدرت آمریکا بیش از 50 سال است که مشغول تنبیه کشورکوچکی در همسایگی با سیاست تحریم اقتصادی و گرسنگی و انواع فشارها و توطئه هاست وجرمش هم آن است که حاضرنیست به سازوی برقصد و دراین جهت هیچ وقعی هم به افکارعمومی جهان هم نمی نهد. اما آن چه که جهان باورنمی کند توجیه ادعای این ابرقدرت در دفاع از دموکراسی و حقوق بشراست. در حقیقت بنیادسیاست آمریکا هیچ ربطی به دموکراسی و حقوق بشر ندارد بلکه صرفا از منافع و اهداف سیاست خارجی دولت آمریکا برمنطقه نشأت گرفته است. خوب حوادثی نظیر این واقعه شکاف بین ادعای دولت آمریکا و جهان را به نمایش می گذارد.
2- چرا آمریکا دراین حوزه و نیز درمورد فلسطین تنهاست و لی در سایرحوزه های دیگر می تواند یکه تازی و بسیاری را به دنبال خود بکشد. کند؟ دو عامل مهم است: مهمترین دلیل را باید در جایگاه و موقعیت اقتصادی و سیاسی متنفاوت کوبا مثلا با کشورهای منطقه خاورمیانه جستجوکرد. مثلا در قیاس با ایران که دارای موقعیت استراتژیک و نفتی است و حجم مبادلاتش با جهان خارج قابل توجه است، آمریکا بدلیل همین اهمیت اش و البته به همراه فشارهای اسرائیل، با استفاده از اهرم برتر قدرت اقتصادی ( و بازاربزرگ داخلی) و سیاسی و نظامی خود، وبا اهرم هائی چون تحریم و تنبیه و جریمه های سنگین سایرکشورهای جهان و از جمله اروپا را که دارای مبادلات و منافع بزرگی در بازارآمریکا هستند ناچارمی سازد که سرفرود آورند. اما دومین عامل هم بی تأثیر نیست. سیاست های ارتجاعی و تحریک آمیز منطقه ای رژیم اسلامی از جمله هسته ای فرصت ها و دستاویزهای لازم را برای طرف مقابل فراهم می سازد.
با نگاه به این رویداد می توان فهمید که ادعای آمریکا مبنی بر رهبری جهان تا چه اندازه واهی بوده و براساس فشار و تحمیل استوار است و و معلوم می شود که چه اندازه این رهبری طبیعی و پذیرفته شده واقعا وجود دارد.
و نکته آخر آنکه که مشاهده این واقعیت نمی تواند و نباید به معنی بی تفاوتی نسبت به نقض خشن حقوق بشر و نبوددمکراسی و جنایت ها و سرکوب ها و تطهیرآن در این گونه کشورها باشد(گرچه ابعادفساد و بی عدالتی اجتماعی درکوبا قابل قیاس با ایران نیست). مساله اصلی آن است که قدرت های بزرگ دلشان برای نبوددموکراسی و نقض حقوق بشر  و عدالت اجتماعی نمی طپد و تنها استفاده ابزاری از آنها و مصداق یک بام و چندهواست و در اصل خود حامی دیکتاتورهائی چون مبارک و السیسی و امثال آن بودند. و گرنه مبارزه برای دموکراسی و برابری باید بدون توهم به قدرت های بزرگ و دخیل بستن به آن ها درمسیردرست و سازنده خود علیه همه دولت ها و صاحبان قدرت و ثروت تداوم یابد.
http://www.radiofarda.com/archive/news/20141028/143/143.html?id=26663086

Advertisements

Posted on اکتبر 29, 2014, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: