درنگی برهشدارپاپ نسبت به خطرشروع جنگ جهانی سوم!

اوضاع جهان باردیگروارد برج قمردرعقرب شده است. چنانکه وزیرامورخارجه دولت آلمان اخیرا از خارج شدن مهارجهان سخن گفته و کیسینجر از وقوع جنگ های مذهبی درمنطقه خاورمیانه که می تواند از جنگ های مذهبی چندقرن پیش اروپا هم شدید ترباشد. این بارمنجمین نیستند که از ورود سیاره زمین به مداربرج عقرب و نیش جرارجنگ سخن می گویند بلکه این «پاپ مقدس» است که نه فقط نگران آن است بلکه گامی فراترنهاده و برآن است که شاید هم این جنگ هم اکنون شروع شده باشد!. مگرجزآن است که عملا جنگ های متعدد و نیابتی در جای جای جغرافیای سیاسی جهان جاری است و پای قدرت های بزرگ هم درمیان است و آن ها چه بطورغیرمحسوس و ازطریق جنگ های نیابتی و چه با آرایش رسمی سیاسی و نظامی و اعلام استراتژی های جدید مطعوف به جنگ مشغول تأمین تدارکات و رساندن سوخت به جنگ- پول و اسلحه و تسلیح کردن و انجام حملات نظامی هوائی و زمینی به این کانون های آتش هستند. پاپ که در گورستان 100 هزارایتالیائی کشته شده درجنگ اول جهانی و در حضوردهها هزارشنونده سخن می گفت*1 جنگ را جنون و دیوانگی نامید. او هم چنین به ریشه های آن نیراشاره کرده است:
«علت آن این است که در دنیای امروز در پشت صحنه، منافع، راهبردهای جغرافیایی- سیاسی، مال دوستی و قدرت پرستی وجود دارد. مضاف بر آن صنایع و کارخانه‌های اسلحه‌سازی هم هستند که تولید و فروش سلاح ها برای آنها بسیارمهم است».
جنگ اول و دوم جهانی پیرامون تقسیم جهان بین قدرت های بزرگ و کانونی شدن آن در اروپا صورت گرفت و به نواحی دیگر تسری یافت. هم اکنون  نیزجنگی نیمه مستقیم و نیمه نیابتی در حساس ترین نقطه اروپا یعنی مرزهای روسیه و اروپای بزرگ یا بهتراست بگوئیم امپراطوری جدید اروپا- اتحاد28 کشور- که درحال گسترش مرزهای نفوذخود به کناره های روسیه و نقاط نحت نفوذ آن و فراتراز قراردادهای بجامانده از دوران جنگ سرد است، جریان دارد. مرزهای جدیدی که در تقسیم جدیدفضای جهانی منطقه نفوذسنتی و دیرینه روسیه را برهم زده و به نوعی جاشنی جنگ گسترده ای را آتش زده است. واردشدن پای ناتو و استراتژی جدید منبی برتصمیم به ایجادنیروی واکنش سریع برای دخالت درجنگ اوکراین، خطرجهانی شدن این منازعات را به یک جنگ تمام عیارجهانی در بردارد. جنگ هایئی که با توجه به ابعادزرداخانه ها و تسلیحات پیچیده امروزی توان کشتارجمعی آن بسیارفراتر ازجنگ های گذشته است. گرچه قدرت های بزرگ درصددند که گلوی حریف خود را دروهله نخست با استفاده از نقاط قوت خود حریف را ازطریق سلاح اقتصادی و تحریم و فشارهای اقتصادی بفشارند. اما معلوم نیست که پاسخ حریف صرفا بازی دراین عرصه، عرصه ای که رقیب در آن برتری دارد باشد، بلکه با واکنش های نظامی و جنگ های نیابتی جنگ و دندان نشان ندهد. چنانکه میدانیم جنگ ادامه سیاست است به شکلی دیگر و با سازوکارهای متفاوت. سیاست های تؤسعه طلبانه و معطوف به تقسیم مجدد و گسترش نقاط تحت نفوذ بین بلوک قدرت بزرگ و رقیب همواره آبستن جنگ های جدید است. جنگ اقتصادی می تواند جرقه جنگ نظامی را برافزوزد و بیان دیگری است از جنگ ادامه سیاست به شکل دیگراست.
کانون بحران دیگری که به موازات کانون فوق درحال گسترش است اعلام جنگی است که تحت عنوان مبارزه با تروریسم توسط آمریکا و متحدین آن و ناتو درحال اتفاق افتادن است و هم اکنون آرایش های منطقه و جهانی گسترده ای حول آن درجریان است و معلوم نیست درعمل تا کجا پیش برود و چه عواقب هولناکی درپی داشته باشد. درپست این ستیزها و جنگ ها سوداهای تأمین ژاندارمی جهان توسط قدرت های بزرگ و دررأس آن دولت آمریکا که خود را رهبرنجات دهنده جهان می داند درشرف وقوع است.
کانون های جنگی دیگری مثل جنگ اسرائیل و فلسطین و یا در آفریقا وجود دارند که در شرایط گسترش بحران و مداخله مستقیم قدرت های بزرگ خطرپیوند این کانون ها به یکدیگر و بویژه پیوند جنگ علیه تروریسم با جنگ اکراین وجود دارد.
دراین میان با تشدیدخطر رونددوقطبی شدن جهان، ایران نیز که دربطن یکی از این دوبحران اصلی یعنی بحران خاورمیانه قراردارد و تحت فشارهای قدرت های غربی است، فراتر از بهره گیری از شکاف های بین دوقطب، چه بسا ممکن است بطوراجتناب ناپذیربرای تحقق سوداهای خود به یکی از این قطب ها نزدیک شده و بخشی از نیروهای آن می گردد. چنانکه نشانه های تازه ای از رویکردجدید سیاسی و اقتصادی آن در جهت گسترش کیفی پیوندهای اقتصادی و سیاسی و استراتژیک با بلوک شرق و پیمان شانگهای مشهوداست.
پاپ در سخنرانی خود نسبت به شروع و یا دقیق تربگوئیم از گسترش شعله های شروع شده آن هشدارداده و خواهان مبارزه و مقابله همگان با جنگ شده است. واقعیت هم آن است که اگراوضاع به خواست قدرت ها باشد، جنگ به عنوان وسیله ای برای حفظ و بسط آن و ایجاد نظمی نوین و تحکیم هژمونی این یا آن قدرت اجتناب ناپذیراست. دراین میان تنها جنبش گسترده ای صلح و فعال شدن و به میان آمدن ابرقدرت افکارعمومی است که می تواند مهاری برجنون گسترش جنگ باشد.

1- هشدار پاپ به بروزاحتمال جنگ جهانی سوم!

پیشترپاپ هشدارهای دیگری هم پیرامون شکاف های طبقاتی و ثروت و فقر داده بود که گوش شنوائی هم نداشت و جناح های راست درآمریکا و کشورهای سرمایه داری از او بنام «پاپ مارکسیست» سخن به میان آوردند.
نگاه کنیدبه مطلب وقتی که پاپ هم مارکسیست می شود!

Advertisements

Posted on سپتامبر 14, 2014, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: