مقایسه برخورد با زندانیان در ایران و برزیل در دو پرده!

تقارن زمانی دو گزارش درمورد برخورد دولت ایران و برزیل با زندانیان جرائم عمومی و بطورمشخص زندانیان شورشی، تفاوتی بزرگی را درنحوه برخورد آنها نشان می دهد. نگاهی به رفتارآنها و مقایسه آن دو بایکدیگرنشان دهنده درجه خشونت حکومت اسلامی ایران و عیارخوبی برای سنجش آن است. اساسا نحوه برخورد با زندانیان شاخص خوبی برای سنجش میزان ارج و قرب شأن انسانی و درجه پای بندی هردولتی به دموکراسی و رعایت موازین حقوق بشری است.پرده اول در ایران
– گزارش شورش زندان قزلحصار*1 وبرخوردصورت گرفته با آن، طیق معمول ازطریق مجاری غیردولتی انتشاریافت. دولت و قوه قضایئه هنوزهم حاضرنشده اند که با صراحت جزئیات و چگونگی و دلایل شورش زندان و حمله به آن و ابعادخشونت بکارگرفته شده دولت را انتشاردهند. براساس گزارش هرانا و منابع حقوق بشری، تخمین زده می شود که دراین تهاجم حداقل ده نفرکشته و ده ها نفرزخمی شده اند. ویدئوی کوتاهی که گوشه ای از این شورش را به نمایش می گذارد* بیانگر اعتراض زندانیان به اعدام و صدور احکام ناعادلانه دادگاه هاست. اعتراض در بنداعدامی ها و پس از خواندن اسامی 14 زندانیان برای اجراء حکم صورت گرفته است.
پرده دوم در برزیل*2:
دربرزیل شورش بزرگی درزندانی بیش از 800 زندانی همراه با گروگان گیری دو مأمورزندان و تهدید به آتش زدن زندان و زدوخورد داخلی در میان زندانیان و کشته شدن 5 نفر از زندانیان بدست خود و با خشونت زیاد( نظیرپرتاب از بام و سربریدن) صورت گرفته است. موضوع اعتراض ها اساسا مربوط به جبنه های رفاهی و تراکم بیش ازحدزندانیان صورت گرفته است. بر طبق برخی گزارش ها، نقش برخی باندها و مافیای قاچاق وموادمخددر درپشت این شورش نیزمظرح بوده است.
با وجودچنین خشونت ودرگیری داخلی درمیان زندانیان، چنانکه گزارش ها حاکی است، دولت برزیل حاضربه مذاکره و توافق با صدها زندانی می شود ( البته چنین اقدامی از نمی تواند از یکسو به معنی نادیده گرفتن مجازات کسانی که مرتکب جنایت و قتل شنیع شده اند باشد و از سوی دیگر ارتکاب افرادمعینی به چنین جنایاتی نمی توند دستاویزی برای نادیده گرفتن خواست های به حق و رفاهی ها صدها زندانی و یا ارتکاب به خشونت متقابل توسط دولت باشد).

در ضمن ناگفته نماند که اگربرزیل از نظرتعدادزندانیان در رتبه چهارم جهان قراردارد، ایران نیز برطبق گزارش حقوق بشراز نظرسرانه زندان درقیاس با میانگین آسیا و جهان 200 نفر در برابرهر صدهزارنفرجمعیت رکوردداراست. دولت ایران در زمینه سرانه اعدام و کشتارزندانیان نیز درجهان رکورداول را دارد.

این مقایسه نشان می دهد با وجودان که درایران زندانیان از مشکلات رفاهی و تراکم زندانیان در رنج بیشتری هستند، بطوری که طبق گفته مقامات قضائی تراکم زندان ها سه برابربیشتر حد استانداردهای متعارف است. با وجود آن که اعتراض زندانیان علیه علیه اعدام و احکام غیرعادلانه، مطالباتی به حق بوده است و خشونت بکارگرفته شده درآن قابل قیاس با خشونت برزیل نیست، معلوم می شود که عیارخشونت رژیم ایران چندبرابرعیارخشونت رژیم برزیل بوده و تعدادتلفات در ایران (آن هم بدست دولت) و نه چون برزیل توسط خود زندانیان، حداقل ده نفر و تعدادمجروحین دهها نفربوده است. ناگفته نماند که تفاوت بین آندو درشرایطی است که رفتار دولت برزیل در رعایت موازین خقوق بشربا استانداردهای دموکراتیک فاصله  دارد.
این روزها که با ظهورداعش ابعادخشونت مدافعان خلافت اسلامی بیش از پیش کانونی شده است، لازم است هم زمان خشونت ذاتی و نهادینه شده در اسلام سیاسی از نوع ولایت فقیه و خویشاوندن این دونوع سلطه اسلام سیاسی بیش از پیش برجسته و افشاء شود
هم چنین لازم است که بیش از پیش و باصدای بلندی تری ازحقوق دموکراتیک زندانیان و بهبودشرایط زندان ها، ضرورت محاکمات عادلانه و خواست لغواعدام یعنی قتل سازمان یافته دولتی حمایت کرد.
ویدیویی نادر از شورش زندانیان قزلحصار علیه حکم اعدام
https://hra-news.org/fa/prisoners/shoresh-2

شورش زندانیان دربرزیل 5 کشته بجاگذاشت

ایران رکورددارتعداد زندانیان درجهان
http://chrr.biz/spip.php?article1684

Advertisements

Posted on اوت 27, 2014, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: