رجزخوانی سپاه! سران نظام با چنین بلوف هائی بدنبال چه هستند؟

هنوزچندی ازسخنان فرمانده سپاه محمدجعفری مبنی براین که نبردمستقیم با آمریکا رویائی او و هم فکرانش هست نگذشته رئیس ستادارتش فیروزآبادی از آمادگی برای جنگ تعیین کننده سخن گفته است. جنگی که لابد درتصوراین سردار  که در آن فاتحه آمریکا به عنوان ابرقدرت خوانده خواهدشد! و وعده جهان تک قطبی اسلام تحت مدیریت حکومت اسلامی تحقق خواهد یافت!

راه پیمائی سالکردانقلاب اسلامی هم پلاکاردهائی دال براین که مشتقال گزینه نظامی هستیم جلب توجه می کرد. همزمان  آزمایش موفقیت آمیزنسل جدید موشک های با لیستیک (قاره پیما)  هم اعلام شد که حسن  روحانی بخاطرآن تبریک گفت.

معلوم نیست سردارفیروزابادی که وجودگزینه نظامی برروی میزرا بلوف سیاسی می داند چرا آن را این همه جدی گرفته و سخن از جنگ تهدید تعیین کننده برزبان آورده است. واقعیت آن است که ژست های سرداران   به مراتب از طرف مقابل بلوف سیاسی و بقول ادببات کوچه و بازار ازجنس فشه است.

این بلوف های سیاسی بدنبال چیست ؟

واققعیت آن است که این نوع رجزخوانی ها که ازمرزهای عقلانیت هم گذشته است و  هم چون کشیدن شمشیردرهواست، بخشی از جنگ روانی مذاکرات و باهدف تقویت موقعیت چانه زنی ازیکسو و نگرانی  جمهوری اسلامی از شروع فرایندی درفازدوم مذاکراست که برطیق آن خلع سلاح  هسته ای و موشکی جمهوری دردستور کارقدرت های بزرگ و شرط پایان دادن به تحریم هاست.  اخطارهای اوباما به سایردولتها و شرکت های اقتصادی که شمشیرتحریم هم چنان بقوت خود باقی است و اگرفراتربروند خرواری از آجربرسرشان ریزش خواهد کرد، برای حفظ برائی اهرم تحریم برای دوردوم مذاکرات است.

دردوردوم نه فقط سطح اصل غنی سازی و سطح آن مورد چالش سخت است و آمریکا و متحدانش انتظاربسته شدن فردو و راکتورآب سنگین اراک را دارند بلکه هم چنین بدنبال محدودیت هائی برای تسلیحات موشکی هستند. رژیم هم چنین نگران اعمال فشارهای جهانی به سرکوب های داخلی و نقض حقوق بشرو یا  کمک به حزب اله و تسلیح اسد هستند. بهمین دلیل بااین تصور که گربه را باید دم حجله کشت، درآستانه برگزاری دور دوم به شدت رجزخوانی و آزمایشات موشکی و تهدید متقابل آمریکا افزوده است.

این که دولت و مذاکره کنندگان اعلام کرده اند که مذاکرات فقط حول مسأله هسته ای خواهد بود بهمین منظور برای جلوگپری از ورد 5+1 به این حیطه است.

جناح حاکم درعین حال نگران آست که دولت و مذاکره کنندگان از چهارچوب و محدوده تعیین شده مذاکرات هسته ای فراتربروند و به موضوعات دیگری چون حقوق بشر و یا مناسبات دیپلماتیک با آمریکا و امثال به پردازند نگران است و دایما برای آنها خط و نشان می کشد.

واقعیت آن است که رژیم سخن نگران شکستن فضای امنیتی در داخل و سست شدن پایه های اقتدارخوداست.  تجربه های فروپاشی بلوک شرق و یا سرنوشت مبارک و مواردی چون اعتراضات اوکراین و یا تجریه های گذشته ایران مثل 88 دربرابراوست. حتی فراتراز آن رژیم خوب می داند که زمینه های شکل گیری اعتراضاتی که به  درهم شکسته شدن اقتدارشاه و عروج اسلامی سیاسی انجامید نخستین جوانه های آن  در پی گشایش فضای حقوق بشر و توقف شکنجه و آزادی زندانیان سبزشدند.  ازهمین رو با توجه به انباشت نفرت و نارضائی عمیق درجامعه و جوانان بشدت نگران بازشدن فضای سیاسی و اجتماعی است.  سخنان اژه ای مبنی برانیکه تا توبه نکنند سران جنبش سبزآزادنخواهند شد و تهدیدها و خط و نشان کشیدن سران قوه قضائیه همه و همه بیانگر نگرانی آنها از شکل گیری چنین فضائی در داخل هستند. نگرانی از آنها از گشوده شدن بحث پیرامون پروژه های هسته ای و هزینه های سرسام آورآن و نگرانی از حسابرسی مردم نیزبخشی از همین روند کلی است.

خلاصه آنکه این تهدیدات بخشی مصرف خارجی دارد و بخشی هم مصرف داخلی.

Advertisements

Posted on فوریه 13, 2014, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: