روحانی و سیاست کوبیدن برطبل توخالی!

روحانی و چشمه هائی از توسل او به شیوه های های تبلیغاتی احمدی نژاد!

گرچه دولت روحانی برموج نارضایتی برخاسته از عملکرد و شیوه های احمدی نژاد یعنی دوری گزیدن از وعده ها و اقدامات توخالی و پرهیاهوی تبلیغاتی بجای عمل  بروی کارآمد، اما خود دارد رفته رفته علیرغم خرده گرفتن به انبوه وعده های غیرقابل تحقق آن دوره به همان سبک و سیاق عمل می کند و سیاست کوبیدن برطبل توخالی را پیش گرفته است:

سفراو به خوزستان شباهت زیادی به سفرهای تبلیغاتی و وعده وعیدهای پادرهوای احمدی نژاد پیدارکرد. نه فقط به لحاظ نمایش خیابانی در اتومبیل و محافظانی که دوره اش کرده اند و جمع آوری نامه ها وعده دوبرابرکردن مساحت کشت و زرع درخوزستان، وعده های مربوط به نحوه استفاده  رودکارون و آب آشامیدنی و کشت و زرع و ایجادمناطق آزادتجاری و اختصاص بخشی از منابع درآمدهای نفتی به استان خوزستان و بکارگیری پرسنل های بومی در پست ها و مسئولیت ها و خلاصه بسته ای پرآب و رنگ از وعده  های مربوط به توسعه و آبادانی این منطقه که اگرکسی آن را جدی بگیرد گوئی خوزستان درچندسال آینده به دوبی منطقه تبدیل خواهد شد.درجدی بودن این وعده ها همین بس که  وقتی بطورموردمشخص تری چون  تخصیص 2% درآمد نفتی به خوزستان مطرح می شود شاهدیم که روحانی بلافاصله واکنش نشان داده و می گوید دراین مورد نمی توانم وعده بدهم!

اما مشکلاتی که خوزستان امروزه با آن دست بگریبان است مشکلاتی هستند که اساسا خصلت سراسری داشته و بدون تغییرسیاست ها و مدیریت امکان بهبودآنها وجود ندارد. این مشکلات شامل بحران بیکاری و بحران زیست محیطی و آب و رکودکارخانه های تولیدی و انواع تبعیض های قومی مذهبی است.  کارگران چندین موسسه صنعتی و کشاورزی درطی همین مسافرت اعتراض و درخواست های خود را درحوزه های مطالباتی ابرازداشتند. مردم خوزستان خاطره وعده های مشابه احمدی نژاد را به خوبی بخاطرداشته و از عدم برآورده کردن آنها شاکی اند.

روحانی درحالی وعده های افزایش کشاورزی به دو برابر را مطرح می ساخت که گزارش های کارشناسان زیست محیطی  درمورد بحران دریاچه ارومیه ابزازداشته اندکه سیاست گسترش بی رویه و یک جانبه  سطح کشت و آبیاری درکنارعوامل مدیریت دیگر یکی از عوامل مهم خشک شدن دریاچه ارومیه بوده است. و همه می دانندکه با تخریب محیط زیست بدلیل فقدان مدیریت علمی و سیاست معطوف به رشد نامتوازن و ناپدار ترمیم دوباره آن  تا چه حددشوار و طولانی و پرهزینه هست.

همه بیاد داریم که که هزاران نفراز مردم خوزستان چگونه تحت تأثیرریزش باران سمی و یا هجوم ریزگردها روانه بیمارستان شده و می شوند. در چنین شرایطی البته تنها اهرم فشار به دولت همانا فشار واعتراضات مردم و فعالان اجتماعی و زیست محیطی و یا کارگران هستند که درصورت تداوم و گستر ش می توانند تاحدودی سیاست های معطوف به رفاه عمومی و توسعه متوازن و پایدار معطوف به حفظ محیط زیست را  به دولت و رژیم تحمیل نمایند. وگرنه دخیل بستن به این گونه وعده ها جزتداوم و تشدید وضعیت کنونی حاصلی ندارد.

علاوه براین روحانی درحوزه مذاکرات هسته ای نیز هم چون رجزخوانی های احمدی نژاد ایران را تنها پیروزمیدان مذاکرات که دولت های غربی را وادار به تسلیم و عقب نشینی کرد به تصویرکشید. که بلافاصله با واکنش منفی کاخ سفیدشد. درحالی روحانی به این نوع رجزخوانی ها متوسل شده است که اولا شباهتی با صحنه واقعی  نداشته و تناسبی با نرمش قهرمامانه و نوشیدن جام زهر و تعلیق غنی سازی 20 درصدی ندارد و ثانیا هنوزاول کاریک توافق موقتی است و تا رسیدن به سرمنزل رفع تحریم ها راه درازی درپیش است. البته این نوع رجزخوانی ها بخشی از جنگ روانی و رجزخوانی دوطرف است که مصرف داخلی و خارجی داشته و برای تقویت موقعیت داخلی و یا موقعیت خود درچانه زنی ها است. با این همه مردم ایران است که هزینه های این گونه رجزخوانی ها را می پرداخته و می پردازند.

البته روحانی درمورد رقابت ها و منازعا داخلی نیز رفته رفته همانند احمدی نژاد بجای اقدامات عملی  به تبلیغات و باصطلاح تهدیدهای زبانی چون تهدید به افشاء کسانی که در مقابل او کارشکنی می کنند پرداخته و گفته است که فعلا نمی گویم ولی درآینده اگرتداوم یابد افشاخواهم کرد! و این درحالی است که دستگیری و فیلترینگ و اعدام ها هم چنان شتاب می گیرد. آخرین گزارش  سازمان عفوبین المللی درمورد افزایش شتابان اعدام ها نمونه از آن است گویای آن است.


Advertisements

Posted on ژانویه 18, 2014, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: