چرا درتازه ترین سخنان خامنه ای «مذاکره با شیطان برای مقابله باشرآن» جایگزین «نرمش قهرمانه شد»؟!

خامنه ای و تاکتیک کوبیدن هم به میخ و هم به سندان!خامنه ای در تازه ترین سخنان خود از یکسو به دفاع از مذاکرات هسته ای پرداخت و حتی آن را به شیوه ادبیات مرسوم خود خود واجدبرکات هم دانست. او گفت: «ما قبلاً هم اعلام کرده بودیم که نظام جمهوری اسلامی ایران، در موضوعات خاصی که مصلحت بداند، با این شیطان، برای رفع شرَ او و حل مشکل،  مذاکره خواهد کرد

مذاکرات اخیر، هم دشمنی امریکا را نشان داد و هم ناتوانی آنها را. البته ممکن است هر دشمنی ناچار به عقب نشینی شود ولی نباید از دشمن و جبهه دشمن غافل شد و نباید لبخند دشمن را جدی گرفت و فریفته آن شد. هیچ شکی در حضور فعالانه در عرصه خارجی و بین المللی نیست، اما باید امید ما به پشتیبانی و کمک الهی و نیروی داخلی ملت و کشور باشد و همین نگاه است که کشور را بیمه خواهد کرد.»

از سوی دیگرکوشید که بجای استفاده از اصطلاح تاکتتیک نرمش قهرمانه، از اصطلاح مذاکره با شیطان برای کاستن از شرآن بهره گیرد. و درهمین رابطه به شیوه خاص خود کوشید که  با اشاره به  تلاش های  جناح تندرو در آمریکا که خواهان حفظ شمشیرتحریم برسرمذاکرات هستند و براین نظرند که دولت ایران زیرفشارتحریم ها تن به مذاکره و عقب نشینی داده است، را  خنثی کند.  از همین اظهارداشت که  از قبل هم اعلام کرده بودیم که حول موضوعات مشخص حاضربه مذاکره هستیم و ملت ایران کسی نیست که زیرفشاردست هایش را بالاببرد.

«وقتی دشمن با ملتی مصمم و مقاوم مواجه می شود، چاره ای جز عقب نشینی نخواهد داشت و این تصور که ملت ایران به دلیل فشار تحریم ها به پای میز مذاکره آمده، یک اشتباه محض است و ملت ایران این اشتباه دشمنان را به هم خواهد زد»

درحالی که درسخنرانی های قبلی او از عدم امید نسبت به نتایج مذاکرات  و بدبین بودن خود سخن می گفت این بارحتی از امکان عقب نشینی دشمن سخن به میان آورد:

«البته ممکن است هر دشمنی ناچار به عقب نشینی شود ولی نباید از دشمن و جبهه دشمن غافل شد و نباید لبخند دشمن را جدی گرفت و فریفته آن شد»

بخش دیگری از سخنان خامنه ای  زدن نعل وارونه بود . وی  ضمن حمله به ادعاهای حقوق بشری آمریکائی ها و دولت های غربی نشان داد که  که تأکید اساسی اش  پیرامون مذاکرات موضوعی  در اصل نگرانی وی  از پرداختن دولت های غربی به وضعیت  حقوق بشر  و مسائل مربوط به حوزه دموکراسی و سرکوب درایران است که البته ورود به آن از نظرحاکمیت حوزه ممنوعه بشمارمی رود.

هم چنین  تاکتیک  تمرکز برروی آمریکا نیز درسخنان خامنه ای محسوس بود. که نشان می دهد  بهره گیری از شکاف بین  آمریکا و اروپا و دامن زدن به آن از  منظروی  دور نیست . نباید فراموش کنیم که درروزهای اخیر شاهد دیدارهای هئیت های پارلمانی و تماس  مقامات دییلماتیک ایران و اروپا هستیم و بهبودمراودات دولت ایران واروپائی ها شتاب بیتشری گرفته است.

علاوه براین ها وجود برخی تغییرات در فرمول بندی و تأکیدات خامنه ای را باید بخشا ناشی از مشکلاتی دانست که درطی این مدت دولت  آمریکا درمنطقه از جمله درسوریه و بحران ترکیه و مصرو یا تقابل سیاست های آمریکا و متحدین منطقه اش چون عربستان و اسرائیل و امارات بوجود آمده است.  شکاف های درونی درخود آمریکا هم مزید برعلت است که زمامداران حاکم برایران را باین باوررسانده که  گویا چرخش توازن نیرو درسطح داخلی و منطقه ای بسودآنان و تضعیف سیاست های آمریکا تغییراتی کرده است. مسأله بحث و گفتگو در اردوی قدرت های بزرگ پیرامون دعوت ایران به ژنو2 که هیئت پارلمانی انگلیس و روسیه و دبیرکل سازمان ملل هم ازآن دفاع کرده اند نمونه ای ازین نوع تغییرات است. و بالاخره باید هدف دیگر این سخنان را تقویت موقعیت چانه زنی ایران در مذاکرات جاری در ژنوبین ایران و 5 قدرت جهانی دانست.

البته خامنه ای مثل همیشه سعی کرده است که تن دادن به  مذاکره با دشمن و عقب نشینی خود  و بحران های چندوجهی را که کل نظام را دربرگرفته و بویژه در طی 8 سال گذشته  به اوج خودرسید با لفاظی های میان تهی ودهن پرکنی چون عقب دشمنان و عقب نشینی آنها و لاپوشانی کند و درعین حال هوای افراطیون و حامیان خود درداخل را  داشته باشد.

اما معلوم است که  مذاکره برای پیش برد توافقنامه و اجرائی کردن آن هم چنان مدنظرخامنه ای و نظام است ، درعین حال که  رژیم سعی می کنند که از تحولات منطقه و جهان برای بهبود قدرت چانه زنی خود بهره گیرد. درعین حال با جایگزین ساختن  نرمش قهرمانه که از آن تعبیر عقب نشنیی و خوردن جام زهر احساس می شد، با تعبیر مذاکره باشیطان برای دفع شر، باصطلاح  ازسوء استفاده دشمنان جلوگیری کند  و به امت حزب اله و سینه چاکان خود قوت قلب بدهد!

*-   http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13921019000241

Advertisements

Posted on ژانویه 10, 2014, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: