آش چنان شور شد که بالأخره فریاد حسن روحانی هم درآمد!

سرانجام روحانی هم صدایش در برابرتهاجم بی مهارمجلس و سریال احضارها  و کارشکنی ها و کارت زرد دادن های پی درپی درآمد!  آنها چنان پا را برروی پدال گاز گذاشته اند که او هم احساس کرد اگر وضع به همین منول پیش برود، و نهیبی زده نشود و مقاومتی در برابرتعرض نمایندگان افراطی و حامی جبهه پایداری که غالبا با همراهی و تمکین اکثرنمایندگان همراه است، صورت نگیرد به زودی همه وزراء و یاران او را یکی از یکی از صحنه خارج خواهند. آنگاه علی خواهد ماند و حوضش و انبوهی وعده های انتخاباتی نابرآورده که  او باید آنها را روی یخ به نویسد!

سخنان نسبتا تندی که او در دیدار با هنرمندان در روزگذشته مطرح ساخت از جهاتی با خویشتن داری و انفعال تاکنونی اش در برابراین تهاجمات تازگی دارد:

دولت از کارت زرد نمی ترسد!

و از جنتی که اخیرا کارت زرد گرفت حمایت قاطع به عمل آورد و چنین گفت:

مادر بخش هنر نمی‌توانیم با دستور هنر را بیافرینیم و خلق کنیم. هرگونه فضایامنیتی می‌تواند جوامع هنر را بخشکاند. به تعبیر اقبال هرگاه خشک‌مغزیکوته‌نظر زمام امور را در دست گرفت هنر مجال بروز نیافت.

مناز اینکه ارکستر سمفونی موسیقی ملی به تعطیلی کشیده شده است بسیار متأسفم وحتماً این دولت در همین ماه‌های آینده آن را احیاء خواهد کرد. اگرچه ممکناست وزیر باز هم کارت زرد بگیرد. این دولت به تمام تعهداتی که در دورانانتخابات داده است عمل خواهد کرد. کارت زرد برای این دولت نگرانی نیست. مابه امثال آقای جنتی‌ها بعنوان مدافع آزادی افتخار می‌کنیم

افراطیون را با تمام قوا منزوی خواهیم کرد:

با تمام قوا افراطیون را منزوی خواهیم کرد!

رئیس‌جمهوربا بیان اینکه دولت در فکر ایجاد آشتی ملی است و در فکر وحدت ملی استتاکید کرد: دولت می‌خواهد کینه‌ها از سینه‌ها برداشته شود. شمایید کهمی‌توانید زمینه را آماده کنید، دولت می‌خواهد اعتدال در جامعه برقرار شود،دولت می‌خواهد میانه‌روی را ترویج کند، دولت با خشونت و افراط مخالف است،ما با تمام توان می‌خواهیم افراطیون را به انزوا در آوریم. 

پنبنه ها را از گوش خود درآورید!

او خاطر نشان کرد: برخی هنوز صدای ملت را در 24 خرداد نشنیده‌اند،پنبه‌ها را از گوش درآورند، ایران امروز منادی مقابله با خشونت وافراطی‌گری در جهان است. اینکه طرح ایران در سازمان ملل متحد در ظرف چندماه با اتفاق آرا به تصویب رسید نشان عظمت ملت ایران است. برای مقابله باخشونت برای دیپلماسی عمومی برای یاری دولت، دست دولت به سوی هنرمندان بهعنوان یاران نزدیک و مورد اعتماد دراز است

 درجائی دیگر اعلام داشت که سیات خارجی فقط توسط دولت پیش برده می شود و باین ترتیب به مقابله سودای مجلس در ایجاد نهاد نظارت برمذاکرات ژنو پرداخت.

انتقاد رئیس مجلس به قوه قضائیه!

در تحولی دیگر رئیس مجلس علی لاریجانی ضن تأکید برهمکاری مجلس و دولت بطورضمنی به نمایندگان هشدارداد که استفاده زیاده از حد از حق سوال کردن می تواند به ضدخود تبدیل شود. هم چنین او پس از چندروز سکوت و غیبت اعلام جرم و تهدید قوه قضائیه  علیه علی مطهری را  مورد انتقاد قرارداد و اعلام داشت 

بحث در درستی یا نادرستی گفتار نیست بحث در این است که ساحتی که درقانون اساسی برای صیانت از آزادی مخصوصا برای نمایندگان قائل شده اقتضادارد، دادستان از تفسیر محدود قانون پرهیز نماید.

علاوه براین ها، زیرفشارافکارداخلی و جهانی در یک رویکردتازه معاون قوه قضایئه (لاریجانی) اعلام داشته است که پرونده موسوی و کروبی و رهنورد در قوه قضائیه درحال پیگیری است!.

خلاصه آنکه وضع چنان است که قوه قضائیه و مجلس که درکنترل اصول گرایان  هستند اکنون به سنگراصلی ارتجاع و کارشکنی دربرابرقوه مجریه و جلوگیری از هرگونه تغییر تبیدل شده است. خیز آنها برای بازگشت به گذشته اگربا مقاومت جامعه و اعتراض های گسترده مواجه نشود، آنها گام های بعدی را برخواهند داشت. فشاربه دولت برای تحقق وعده های انتخاباتی خود و صف آرائی بخش های مختلف جامعه حول مطالبات و تشکل های خود بی تردید تنها اهرمی است که می تواند سوداهای افراطیون را برای برگرداندن ورق خنثی کند. واقعیت آن است که افراطیون نیزدرحال تست حساسیت و مقاومت جامعه هستند و اگردراین تست خود به این نتیجه برسند که خطری از سوی جامعه وجود ندارد و آنها بقدرکافی درلاک خود خزیده اند گام های بعدی را یکی از پس از دیگری  که دراتاق فکرهای خود تدوین کرده اند به مرحله اجرامی می گذارند . آنها براین نظرند که  «رهبری «درمحضور بوده و زیرفشاراست و برعهده آنهاست که با اقدامات و فعالیت های خود و تغییرشرایط  محضورات رهبری را نیز برطرف کنند!

هم چنین این واکنش های جدیدی نشان می دهد که دولت نیززیرفشارافکارعمومی و انتقادها رسانه ها و فعالین مجبورمی شود که دربرابرتهاجم جناح رقیب به مطبوعات و دانشگاه ها و مذاکرات و سایرعرصه ها، واکنش نشان بدهد و گرنه قافیه را خواهد باخت.

متن سخنان روحانی: 

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13921018001401

 

 

  

Advertisements

Posted on ژانویه 9, 2014, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: