چه کسی مسئول فاجعه محیط زیستی است؟! شخص خامنه ای باید پاسخ گوباشد!

برطیق اخبار انتشاریافته، گزارش خانم ابتکاردرپشت درهای بسته مجلس پیرامون اوضاع محیط زیست و شکنندگی طبیعت  ازسوی مجلس تکان دهنده عنوان شده است. آنچه که از این سخنان و ازجمله توسط  برخی   نمایندگان درزکرده است، عبارت بوده اند از:

فرسایش خاک ایران شش برابرمیانگین جهانی است.

حدود 25 میلیون نفر از جمعیت کشور تحت آسیب های زیست محیطی قراردارند.

هجوم ریزگردها به داخل کشور بیش از تصورتاکنونی بوده است.

8 سال است که برنامه های محیط زیست تعطیل شده است.

برنامه مقابله نیزحول سه محوراستانداردسازی سوخت، خودرو و واحدهای آلاینده خواهد بود

در حقیقت با بحران بزرگ زیست محیطی مواجهیم که دربهترین حالت حل آن دهها سال طول خواهد کشید و هزینه های هنگفتی هم می طلبد. این معضل به امر ساختاری و فراگیرو گره خورده با عوامل گوناگون تبدیل شده است که خشک شدن رودخانه ها و دریاچه ها و تالاب ها، نابودی جنگ ها، هوای الوده اکثرنقاط کشور، فرسایش خاک و سفره های زیرزمینی و آلودگی اب ها و تنوع حیوانی و گیاهی همه جانبه است.

با وجود آن که معضل محیط زیست به یک مشکل فراگیرتبدیل شده است و شهروندان کشوربطورملموس در جای جای کشور بویژه درشهرهای بزرگ درگیرآن هستند، اما معلوم نیست که چرا باید گزارش پیرامون آن به یک امرامنیتی تبدیل شده  درپشت درهای بسته و دور ازچشم مردم و رسانه ها صورت گیرد. و حال آنکه یک مبارزه جدی علیه علیه آن بدون ایجاد یک آگاهی و عزم سراسری ممکن نیست و مردم نیزهرروزتانوان آلودگی هوا را به هزاران نوع و ازجمله به صورت انواع بیماری ها و سکته ها می می پردازند. لابد سران حکومتی که مسبب اصلی چنین وضعیتی هستند، اعلام علنی آن را در حکم بیان ضعف خود در برابردشمنان خود و سوء استفاده آنها می پندارند. و حال آن که وخامت زیست محیطی را نمی توان از چشمان کسی پنهان نگهداشت. و هم اکنون نیزدررده بندی های جهانی جمهوری اسلامی درمیان کشورهائی قراردارد که زیرمیانگین جهانی قراردارند. اما علت اصلی این نوع پنهان کاری را باید در سیاست پنهان نگهداشتن نقش مسئولان اصلی کشور دانست. در کشورما و در جمهوری اسلامی هیچ نهاد و دولت و مسئولی پاسخگوی عملکردخود نیست. در گزارش خانم ابتکار به مساله سوخت استاندارد نیزاشاره شده است و حال آنکه دولتمردان و دررأس آنها خود ولی فقیه سالها با غرور و افتخاراز خودکفاشدن درتولید بنزین سخن می گفتند و اکنون نیزمعلوم شده است که بنزین های تولید شده تاچه حد خارج از استانداردهای بهداشتی تهیه می شود و بخشی از صدمات واردشده به مردم ایران ناشی از مصرف همین نوع بنزین است.  درحالی که اعلام می شود مثلا در8 سال گذشته برنامه های محیط زیست تعطیل شده است، این سوال مطرح است که شخص خامنه ای که حامی و مدافع سرسخت برنامه ها و دست آوردهای دولت قبلی بوده و هم اکنون هم هست- از جمله همان خودکفائی درتولیدبنزین- چرا نباید پاسخگوی وضعیت فاجعه بارزیست محیطی بوجود آمده باشد. برعکس مبارزه علیه این فاجعه را زمانی باید جدی گرفت که همه  انگشت ها روبسوی رهبری نشانه رود و او را مخاطب و پاسخگوبداند.

اساسا مقابله با فاجعه نابودی محیط زیست، بدون برقراری مناسبات سالم و انسانی و نه سودمحور، بین افراد جامعه نشدنی است. غارت و چپاول مردم و ثروتهای عمومی و نابودی طبیعت توسط مشتی غارتکر و سرمایه دار براساس سودخواری و مصرف زدگی ونه براساس توسعه پایدار و متوازن و انسانی با نابودی و غارت منابع طبیعی پشت و روی یک سکه هستند. بدون تغییراولویت های بودجه و سرمایه گذاری و پرهیزاز میلیتاریزم و برنامه های هسته ای و امثال آن امکان تغییرجهت در فاجعه روبگسترش محیط زیست دست یافتنی نیست.  بدون  نظارت عمومی، مداخله همه فعالان اجتماعی و زیست محیطی و حساس و فعال شدن افکارعمومی و بدون یک عزم سراسری امکان غلبه بربحران زیست محیطی ناممکن است.درجهان امروزهوای پاک، طبیعت سالم و زیست انسانی به یکی از پایه های حقوق انسانی و منزلت او تبدیل شده است و تخطی از آن که با جان انسان ها و آینده او بازی می کند، پذیرفتنی نیست.

تابناک: سخنان تکان دهنده ابتکار

Advertisements

Posted on ژانویه 4, 2014, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: