سخنان حجاریان و جنگ قدرتی که جریان دارد!

طرح امکان تغییرقانون اساسی و انحلال مجلس توسط سعید حجاریان درطی یک گفتگو موجب برآشفتگی وسرو صدا درمیان شماری از دولتمردان حکومت اسلامی شده است. سخن حجاریان ناظر بر شکاف و ناهماهنگی بین دولت و مجلس بوده است  که درطی همین سه ماه در کارشکنی و احضار و تذکربه وزراء رکورد شکسته است. گرچه  وی خاطرنشان ساخته بود چنین امکانی عملا تا زمانی که کسی چون جنتی خود را بالا سرمجلس و دولت و اتتخابات می داند وجود ندارد، با این همه خشم بسیاری از اصول گرایان را برانگیخته است. واکنش ها نمایندگان مجلس و رسانه های متعلق به جناح  افراطی به وی و بطورغیرمستقیم اصلاح طلبان خیلی تند و خشم آگین است که درآن وی و بطورضمنی اصلاح طلبان را متهم کرده اند که قصد و نیت اشان ایجاد فشاربرای انحلال مجلس  مردی کنونی و ایجاد مجلسی فرمایشی و دست نشانده است . هم چنین او را به استالینیست و فاشیست و  مخالفت با نظرخمینی مبنی براین که مجلس در رأس اموراست متهم کرده اند. حتی برخی  دست پیش را گرفته و با تهدید ضمنی گفته اند که برخلاف آرزوی حجاریان این مجلس است که طبق قانون می تواند صلاحیت دولت را سلب کرده و انتخابات مجددی را برگزارکند و باین ترتیب یکی از سوداهای درونی خود را علنی کرده اند!

گرچه  این گونه سخنان حجاریان معمولا  به عنوان یکی از نظریه پردازان  اصلاح طلب، همیشه بحث برانگیزبوده است وبا وجود آن که هیچ قرائنی و شواهدی وجود ندارد که نشان بدهد این بحث انعکاسی از مباحث و گرایش های درونی اصلاح طلبان است و حتی مواردی درگذشته وجود داشته است که سخنان حجاریان بدلیل درسرهای ناخواسته برای اصلاح طلبان  توسط آنها به عنوان مواضع شخصی و غیرمرتبط با اصلاح طلبان عنوان شده است. با این همه انتظارمی رود که اصول گرایان در راستای اهداف مورد نظرخود بخصوص توسط خبرگزاری ها و رسانه های آتش بیارو حرفه ای چون خبرگزاری فارس و کیهان و جوان و و رسالت و باشگاه روزنامه نگاران و یا نمایندگان راست افراطی مجلس و امثال آن، بر دامنه این نوع واکنش ها بیفزایند و بزعم خود اصلاح طلبان و یا دولت را وادارکنند  تا علیه آن موضوع بگیرند.

دراصل یکی از دلایل اصلی داغ کردن و باصطلاح گیردادن این سخنان بویژه توسط نمایندگان مجلس اسلامی،  مخالفت آنها با  دولت و سیاست  بازدارندگی و فلج ساختن  و یا حتی کنترل و تعدیل تصمیمات دولت وبه خصوص برخی ورزاء کابینه درحوزه های دانشگاهی و آموزش و ارشاد وحتی برخی اقدامات دیپلماتیک است. دربسترچنین سیاستی متهم کردن طرف دیگر به انحلال مجلس و بقصد تضعیف پایگاه اجتماعی روحانی که حجاریان،  اصلاح طلبان را چنین پایگاهی خوانده است، به عنوان سیاستی فرافکنانه و نعل وارونه زدن است که درپوشش حمله به سخنان حجاریان صورت می گیرد. این بخشی از جنگ قدرتی است که جناح بازنده برای آرایش خود و مقابله با جناح برنده و با هدف فلج کردن وی بکارمی گیرد.  بخشی از جنگی است که  بین جناح ها برای کنترل مجلس آتی است که حجاریان وجود یک فراکسیون نیرومند اصلاح طلب با اکثریتی از طیف حامیان هاشمی و ناطق نوری و ….را مطرح ساخته است.   آنها درپس این سخنان نه فقط سودای حریف بلکه  خطر ازدست دادن سنگر قوه مقننه را احساس می کنند و برآنند که ازهمین حالا باید به شدت با اصلاح طلبان و اهالی فتنه  که دایما در تریبونهای خود مدعی اند  رویشان زیادشده است  و به روحانی نسبت به نفوذ آنها درکابینه وارکان کشور هشدارمی دهند، مقابله کنند.

ازهمین رو دعوا برسرسخنان ججاریان را سوای آنکه بازتاب دهنده شکاف موجود در حاکمیت، موسوم به «حاکمیت دوگانه» و بازتاب دهنده ضرورت ایجادمجلسی مطابق با فضای عمومی جامعه است، باید اساسا درجنگ قدرتی دانست که برای خالی کردن زیرپای یکدیگردرجریان است.

*-بی بی سی و سخنان حجاریان

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2013/12/131217_me_hajarian_government_

*- سایت کلمه : تهدید دولت به انحلال

http://www.kaleme.com/1392/09/26/klm-168601

Advertisements

Posted on دسامبر 20, 2013, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: