تداوم افشاگری ها، لرزه برنظام شنود و جاسوسی فراگیرآژانس امنیت ملی دولت آمریکا افکنده است!

وقتی خیاط درکوزه می افتد! شنود های آژآنس امنیت ملی از مردم جهان و از دولت ها، چنان فراگیر بوده است و  چنان مرزهای دوست و دشمن را بهم ریخته است که از آن به عنوان زمین لرزه ای دربهم ریختن اعتماد متحددین نام برده اند. آشکارا دولت آمریکا فاقد توان پاسخگوئی در تکذیب و یا توجیه اعمال خود است. باحتمال زیاد درآینده ای نه چندان دور از نقش ادوارد اسنود و اسنودیسم به عنوان پدیده ای بی سابقه و منحصربفرد در افشای بزرگترین رسوائی جاسوسی قرن و یک ابرقدرت و درهم شکستن دیواره های انحصاراطلاعاتی و خادم به دموکراسی و شعاردانستن حق مردم است یاد خواهد شد و چه بسا با تجدید نظردر ساختاراین شنودها دیگرکسی هم  باین سادگی ها و تا این حد واندازه  نتواند به اطلاعات دسترسی داشته باشد. گاردین یکی از افشاگران مهم این اسناد ازهم اکنون جایزه ای را درهمین مورد  به خود اختصاص داده است.

بی تردید موقعی که آژآنس امنیت امنیت ملی چنین شنودهائی را در دستورکارخود قرارمی داد هیچ گاه به مخیله اش هم خطورنمی کرد که روزی یکی از کارمندانش این چنین دستانش را رو کند و خیاط درکوزه ییفتد!  به عنوان نمونه کنترل تلفن همراه  خانم مرکل به مدت بیش از ده سال حتی پیش از انتخاب شدن به عنوان صدراعظم آلمان خشم و اعجاب دولت های اروپائی را از دامنه این شنود و جاسوسی برانگیخته است.  گرچه دولت اوبام کوشید با باواکنش های مبهم آن را رفع و رجوع کرده و بگوید درمورد مرکل خبرنداشته است اما بسرعت اطلاعات تازه ای افشاشده نشان می دهد که    گزارش افشاشده نشان دهنده آن است که که اوباما ازآنها مطلع بوده است . بی خبری رئیس جمهورآمریکا از موضوع مهمی چون شنود رئیس دولت های دوست و متحد جز یک دروغ آشکار نیست و اگرهم واقعیت داشته باشد نشان دهنده آن است که رئیس جمهوردرآن کشورهیچ کاره است. توجیه آژانس امنیت ملی آمریکا برای توجیه بی خبری بدلیل آن که دامنه این کارآنقدرزیاداست که امکان گزارش همه آنها به رئیس جمهور وجود دارد نه فقط اعتراف به چین شنودی است بلکه پاسخی مضحک و نابسنده است که شنود تلفن وامیل رئیس جمهور یک کشوردیگر آنهم درحد و اهمیت دولت آلمان را توسط این آژانس را درحد شنود روزمره و عادی میلیون ها امیل بی اهمیت قلمداد می کند!

البته شنودی چین بی مهارو چنین بی مهابا، بیش از آن که ناشی از یک خطای دیپلماسی و قابل جبران باشد، بیش از هرچیز از نیازهای تأمین هژمونی و رهبری آمریکا برجهان نشأ می گیرد. قدرت اگر مهار و کنترل نشود برای تأمین سرکردگی و برتری خود بررقبا به همه گونه رفتا و جنایت دست خواهد برد. و ازدموکراسی و قانون اساسی چیزی باقی نخواهد ماند. آن چه که در آمریکا صورت گرفته است چیزی جزتحقق همین واقعیت نیست. بدون وجود یک جامعه مدنی نیرومند و فعال و حساس درمقیاس جامعه جهانی و از جمله افشاگری های عناصری چون ادواراسنودها و ولی لیکس ها  برای حفاظت از حریم جامعه و دفع تعرض دولت ها راه دیگری برای جلوگیری ازدست اندازی دولت ها وجود ندارد. البته زیرفشارسنگین افکارعمومی و خشم دولت هائی که تحت شنود قرارگرفته اند، چه بسا دولت آمریکا ناچار شود برای فرونشاندن آنها اصلاحاتی جزئی درنحوه شنود انجام دهد و لی هیچ کس نمی تواند تضمین کند بدون واردکردن فشاردائمی و درهم شکستن انحصاراطلاعاتی دولت آمریکا دست از شنود مردم جهان و دیگردولت ها بردارد. اکنون  اتحادیه اروپا و آلمان و فرانسه خواهان یک ایجاد یک توافق تازه با آمریکا درمورد گردآوری اطلاعات شده وحتی از تأثیرمنفی این روند درمبارزه علیه تروریسم سخن گفته اند. اما شنودگسترده و ازشهروندان چیزی نیست که

 . در عصرانفورماتیک و جهان دیجیتالیزه شده، از یکسو امکان کنترل شهروندان و دامنه اطلاعات طبقه بندی شده  بطورکمی و کیفی گسترش پیداکرده و به بخشی مهم و حیاتی از سازوکارهای دسرمایه و حفظ سیستم و افزایش توان رقابتی، تصاحب بازارها و تأمین سودبیشترسرمایه داران و دولت های حامی آن ها تبدیل شده است، و از سوی دیگر بیش از هرزمانی شرایط ایجاد َترک در انحصارطلاعاتی و پنهان کاری فراهم آمده و آماج جنبش های نوین اجتماعی و شهروندانی که با سیطره سرمایه بر رندگی خودمبارزه می کنند و خواهان جهانی دیگر و مناسباتی دیگر هستند، قرارگرفته است. بدیهی است که بدون درهم شکستن انحصاراطلاعاتی و اسرارطبقه بندی شده نمی توان از مشارکت آگاهانه و دموکراسی واقعی سخن گفت. مردم درچنین نظامی هم چون ماشینی که وظیفه اشان رأی دادن خواهد بود به شمارخواهند آمد. دانستن حق همگان است.

آیا امکان مجازات عاملان شنود درآلمان وجود دارد؟:

Advertisements

Posted on اکتبر 28, 2013, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: