تهاجم بزرگ به معیشت مردم!

درمیان هیاهوی تبلیغاتی مذاکرات هسته ای که فعلا نه به باراست و نه بدار، درعوض  شاهد برداشتن گامی بزرگ  در راستای برچیدن  یارانه ها به مردم هستیم. این تعرض با توافق وهمراهی مجلس و دولت  صورت گرفته است و در گام نخست مشمول حذف یارانه های یک جمعیت تقریبا 25 میلیونی تحت عنوان سه دهک بالائی و تروتمند خواهد بود. نوبخت سخنگوی دولت صراحتا گفته است که امکان حذف کل یارانه هاهم وجوددارد. حذف سه دهک  یارانه ها بخشی از مجموعه اقداماتی است که ظاهرا برای کنترل کسری بودجه دولت صورت می گیرد. اما معلوم نیست که این دولت ها برای جبران کسری بودجه که محصول ریخت و پاش و سیاست های نادرست خودشان است چرا دیواری کوتاه تراز مردم گیرنمی آورند؟. چرا آن ها برای تأمین کسری هزینه ها مستقیما بسراغ افزایش مالیات ثروتمندان و میلیاردرها و بخصوص گرفتن مالیات از شبه انحصارات  تحت کنترل نهادهائی که از هرگونه معالیات و نظارت و حسابرسی معافند و بخش عظیمی از اقتصاد و ثروت های کشوررا تحت کنترل خود دارند نمی روند!؟ از قدیم گفته اند که چاقودسته خود را نمی برد!

افزایش شتابان قیمت ها  و تورم که به 45 درصد رسیده است و از قضا خود دولت هم درآن نقش دارد درکنارتصمیم به حذف یارانه ها را باید بیلان واقعی دوره صدروزه ای دانست که دولت روحانی وعده آن  را به رأی دهندگان و کل جامعه داده است.

البته در سخن و ادعا حذف 25 میلیون نفر تحت عنوان حذف یارانه سه دهک ثروتمندان توجیه و تبلیغ می شود، اما واقعیت غیراز این است. چرا که اولا هیچ کس اطمینان ندارد که شمشیر لیستی که قراراست طبق آن سه دهک ثروتمندان را ازگرفتن یارانه ها حذف کند، باتوجه به رانت قدرت و پارتی بازی و فساد و غیرشفافیت حاکم برمناسبات قدرت و بندو بست های پشت پرده براستی برگردن چه کسانی فرود بیاید. ثانیا بسیاری از اقشارمردمی چون معلمان و دانشجویان و پرستاران و کارمندان و نظایرآن را طبقه متوسط می نامند و معلوم نیست که حذف یارانه ها که طبقه باصطلاح متوسط را هم نشانه می رود مشمول آن ها نشود. و ثالثا این بخشی ازیک طرح جامع تراست که حذف کل یارانه ها را بطورکلی دردست دارد. هدفی که براساس آزاد کردن قیمتت ها و تشدید فلاکت و شکاف های طبقاتی بی سابقه دردستورکار دولت است.

بهمین دلیل شرط لازم برای آن که این شمشیر برسرزحمتکشان فرودنیاید و دقیقا مشمول ثروتمندان شود دوچیز است: نخست شفافیت لازم، دوم شرایط لازم برای شکل گیری و تأمین نظارت و هوشیاری مردم و تشکل های مردم نهاد.  وگرنه درغیراینصورت نتیجه این سیاست تنها حذف کامل درآمدهای  نفتی کشور ازسفره مردم و تاراج آن توسط نهادها و لایه های برخوردارخواهد بود. حتی اقشارآسیپ پذیردرنظام فاسد غیرشفاف بوده  دربهترین حالت خود شامل کمیته های امداد و نظایرآن خواهد بودکه بدور از اغراض سیاسی و بسیچ پایکاه حمایتی و بخوربخور نهادهای موازی نخواهد بود.

یاین ترتیب تحقق واقعی حذف ثروتمندان ازسیستم هدفمندکردن یارانه ها درگرو دو شعارو خواست «شفافیت لازم» و «نظارت افکارعمومی، تشکل های مردم نهاد و مستقل جامعه مدنی» است. و گرنه درغیاب آن ها تن سپردن به حذف یارانه ها جزدادن شمشیر بدست دشمنان مردم نخواهد بود.

   

Advertisements

Posted on اکتبر 25, 2013, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: