بحران مهاجرت در مرز فاجعه!

فاجعه انسانی مهاجرت، هم چون ننگی برپیشانی تمدن بشری!

اساس بحرانی بنام مهاجرت را  فقر و جنگ و سرکوب تشکیل می دهد. کمترروزی است که خبری دردناک و فاجعه آمیز دراین مورد بگوش نرسد. هرروزخبرهائی چون غرق شدن صدها نفر در آب های ایتالیا و مالی- از دروازه های ورود به جهان غرب- و یا نجات صدها تن دیگر درامواج پرخروش دریاها بگوش می رسد. زیاد دورنرویم. همین یکی دو روزاخیرمی توانیم  این خبرها را در رسانه ها مشاهده کنیم: یک کشتی آمریکائی صد و چندنفر را نجات داد، حدود 700 نفر در مرزاسپانیا دستگیرشدند. بلغارستان درصدد ایجاد دیوارآهنین بین ترکیه و خود برای جلوگیری از ورود مهاجرین هستند و…

 اتحادیه اروپا نیزهمواره مقررات سخت تری را برای ممانعت از ورود مهاجران «غیرقانونی» تصویب می کنند … آن چه که بویژه در مهاجرت های اخیرجلب توجه می کند میزان ریسک پذیری بالای آن است.  به آب و آتش زدن مهاجران اعم از جوانان و زنان وکودکان با وجود خطرات جدی جانی و انتشاروسیع اخبار فاجعه های پیش آمده،  نشان دهنده آن است که وضعیت آنان تاچه حد غیرقابل تحمل شده است  که ناچارند جان عزیزخود را به داو گذاشته و چنین ریسک هائی را بجان بخرند. گوئی شعارآنها این است که یا جائی امن تر و انسانی تربرای ادامه زندگی پیدامی کنند یا با مرگشان ازاین همه  رنج و نکبتی که گرفتارآمده اندنجات می یابند!.

با این که مهاجرت به یک بحران جهانی تبدیل شده است و هرروزفاجعه می آفریند، اما کشورهای پیشرفته صنعتی و جوامعی که جزایرخوشبختی تصورمی شوند و آماج مهاجرت قرارمی گیرند، هیچگاه حاضرنشده اند که به این معضل، نه از بعد منافع تنگ این یا آن کشور و این یا آن بلوک، بلکه به عنوان  یک مسأله جدی و یک معضل جهانی، از بعدانسانی و باهدف ریشه کن کردن آن نگاه کنند . واقعیت آن است که سرمایه و دولتهای سرمایه داری  درحالی که درحوزه های اقتصادی و فرهنگی برجهان روا شدن آن ها اصرارمی ورزند و مرزهای سنتی را درهم می نوردند، اما درهمان حال حاضرنیستند که مرزهای جغرافیائی و امتیازات نهفته درپشت این گونه مرزها را نیز بهمان نسبت درهم بشکنند. برعکس با انسداد بیشترمرزهای خود به روی این فلاکت زدگان که مورد یورش سرمایه جهانی قرارگرفته اند و از زمین و تولید بومی و محلی کنده شده شده و به عرصه لامکان پرتاب شده اند، تنها بدنبال جذب و مهاجرت متخصصان و مغزهای کشورهای فقیرند  وبه موازات آن با دشوارساختن راه های ورودی، اعم از  قانونی و شبه قانونی، بیش از پیش فرایند مهاجرت ریسک آمیزمردمان فلاکت زده به «قلمروهای جزایرخوشبختی» را  تقویت می کنند.

واقعیت آن است که بدون توزیع عادلانه خوشبختی و رفاه و تأمین حداقل شرایط زیست و منزلت انسانی در مقیاس جهانی و بدون مبارزه قاطع برای خشکاندن ریشه های مهاجرت یعنی جنگ و فقر و سرکوب و بدون  برداشتن مرزهای مصنوعی درجهانی که دهکده اش می خوانیم  و بدون رعایت حق انتخاب مکان و محل زندگی توسط آحاد بشر که حتی درهمین قانون حقوق بشرهم برسمیت شناخته شده است و دریک کلام بدون سامان دادن به یک شهروندی جهانی و مبارزه علیه تبعیض و ستم و برای  برابری و عدالت، بشر قادرنخواهد بود مسأله مهاجرت را حل کند. ایجاد دیوارهای جدید آهنین و این بارتوسط سرمایه داری غرب، درجهانی که سرنوشت همه انسان ها به هم گره خورده است و جهانی شدن انسان و منزلت او خصیصه اصلی آن را تشکیل می دهد راه حلی برای برون رفت از این بحران وجود ندارد. در حقیقت پاسخ انسانی و بسنده به این معضل عاجل به یکی از شاخص مهم برای سنجش میزان تمدن و بربریت بشرامروزی تبدیل شده است.

*- دستگیری ۷۰۰ پناهجوی غیر قانونی در مرز اسپانیا

    http://persian.euronews.com/2013/10/18/morocco-stops-700-migrants-from-entering-europe/

*-  نجات گروهی از پناهجویان در آبهای مدیترانه توسط کشتی نیروی دریای آمریکا

http://persian.euronews.com/2013/10/18/us-navy-ship-rescues-128-migrants-from-mediterranean/

*- بلغارستان؛ ساخت دیوار آهنین برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی

http://persian.euronews.com/2013/10/17/refugee-influx-leads-to-proposal-to-fence-up-bulgaria-turkey-border/

Advertisements

Posted on اکتبر 18, 2013, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: