جنگ قدرت، وزیرامورخارجه را روانه بیمارستان کرد!

ظریف را دیپلماتی ورزیده و کارکشته بشمارمی آورده اند. اما تجربه اخیر مذاکرات او در پشت درهای بسته با نمانیدگان مجلس اسلامی، بویژه مخالفان مذاکره با آمریکا که وی را روانه بیمارستان کرد، نشان دهنده آن است که  ظاهرا او هنوزهم باید در کوران جدال بی پایان جناح های قدرت درس ها بیاموزد وگرنه چه بسا ناجارخواهد شد که  برای مدت بیشتری  اتاق های بیمارستان را  به رتق و فتق اموروزارت خارجه اختصاص دهد!  درسی که خود وی آن را پرهیز از توسل به نشست ها و گفتگوهای پشت درب های بسته با حریف خوانده است. ظاهرا این را باید اولین پسخورد نامحرم دانستن مردم و افکارعمومی دانست.

درهرم فوقانی قدرت کشکمش های حادی ازجمله پیرامون مذاکره با آمریکا و قدرت های بزرگ درجریان است.  پیروزی روحانی در انتخابات پایان جدال ها نبود، بلکه  آغازگر نبردهای تازه ای هم بود. بخش بزرگی از این نبردقدرت هم چون تنه کوه یخی دور ازانظارعمومی صورت می گیرد. اما گاهی دامنه جدال ها چنان است که مانع از پنهان ماندن آن ها شده و چه بسا به صورت گزینشی و جهت دار  به تیتربزرگ رسانه ها تبدیل می شود. احضار ظریف به مجلس شورای اسلامی  برای ارائه توضیحات بیشترو در پشت درب های بسته، پیرامون مذاکرات نیویورک  نتوانست درچهاردیواری مجلس به ماند وهم چون مهماتی در منازعه  به تیتر کیهان تبدیل شد. این ستیزها  بویژه  پس از آن که خامنه ای در سخنان انتقادی اش درب بطری  را گشود  و نشانه ای از نارضایتی و انتقاد خود به آنچه    که درنیویورک  گذشته است را علنی کرد، دامنه بیشتری پیداکرده  وسب ضدجمله های تازه ای ازسوی بخش افراطی حاکمیت شده است. انتقاد فرمانده سپاه به تاکتیک مذاکره با اوباما چند روزقبل از سخنان خامنه ای درملأعام باوجود آن که ظاهرا از ورود سپاه به عرصه سیاسی منع شده بود، نشان دهنده آن بود که آن سخنان بدون توافق ضمنی خامنه ای با آن صورت نگرفته است. از آن پس حملات نمانیدگان ولی فقیه  در سپاه و ابراز انتقاد و نارضایتی برخی فرماندهان بخشی از تهاجم جدیدی  به سیاست تنش زدائی دولت روحانی شده است.

برای مقابله با چنین  تهاجمی گویا لابی گری در بالا به تنهائی کافی نبوده و توسل به افکارعمومی و  نظرسنجی که گفته می شود  بیش از 70 درصدمردم موافق مذاکره با آمریکا هستند، نیازافتاده است. گرچه رقبا بشدت دست بکارشده اند که مانع آن شده و با کشتن گربه دم حجله،  زیراب مشروعیت این نوع نظرسنجی ها و به نوعی خطر بازکردن پای مردم به جدال دربالائی  را به بندند.

این جدال چندچیزرا به روشنی نشان می دهد:

نخست آن که خامنه ای نقدا اختیارات واگذارشده در حوزه دیپلماسی به روحانی  را مشروط کرده است.

ب- روزنه ای در بالاترین هرم قدرت برای پیشروی مخالفین سیاست های دولت گشوده است.

ج- دیپلماسی پنهان و لابی گری دربالا و دورازچشمان مردم حتی می تواند به  ضدخود و به حربه  ای در دستان رقیب تبدیل شود. بدون ورود و فشارافکارعموم و بدون استفاده فعال از این اهرم توازن قوا در بالا قطعا به سود کفه جناح افراطی خواهد بود. و این که امورات  و توافق ها  با سلام و صلوات جلونخواهد رفت.

د- و نهایتا نقش مردم وهوشیاری آن ها و این که دراین رویدادها چگونه مداخله خواهند کرد و چگونه مطالبات پایه ای خود را در متن کشاکش جناح های قدرت به  پیش خواهند برد، اهمیت بیشتری می یابد.

Advertisements

Posted on اکتبر 9, 2013, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: