حاشیه های پررنگ تر از متن!

پس لرزه ها هم چنان ادامه دارد!

بنظرمی رسد که  تماس تلفنی کوتاه روحانی با اوباما هم چون قورت دادن لقمه ای باشد که باین زودی ها قابل هضم نباشد. نقدا بیش از پیش معده رژیم را ترش کرده و فعل و انفعالات پیرامون آن بیشتر می شود.

درتازه ترین واکنش ها ازیکسو، روحانی هم از نظرسنجی درمیان مردم پیرامون مذاکره هم چون دوپینگی که قراراست به سیاست او سوخت تازه ای برساند سخن به میان آورده است  و ازسوی دیگر، درفرازمهمی خامنه ای به ایرادگیری در مورد بخشی ازاقدامات تنش زدائی که درنیویورک صورت گرفته پرداخته و برآن شده است که دامن کبریای خویش را بدان نیالاید تا مبادا دست و پای او را  در بهره برداری های محتمل آتی ببنندد  ویا  اعتماد دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی را بخودش دچار تردید و تزلزل کند. نباید فراموش کنیم که نفس مذاکره با شیطان بزرگ و کسی که خامنه با دستان چدنی از آن سخن به میان می آورد،به معنی از دست دادن سپرحفاظت ایدئولوژیکی و بزیرسوال رفتن موقعیت و منافع آن بخشی است که از ِقبل بحران و فضای جنگ و تحریم و تهدید سود و منفعت می برده اند.

از جانب دیگر پس از یک وقفه کوتاه مدت شعارمرگ برآمریکا و پرچم سوزانی درنمازجمعه ها این شعارها دوباره ازسرگرفته شده است و برگزارکنندگان نمارجمعه گوئی دستورتازه ای را دریافت کرده اند که برطبق آن تازمانی که دولت های غربی امتیازاتی نداده باشند نباید این حربه را کنارگذاشت.

اما واکنش ها فقط به مخالفان این مذاکره مربوط نمی شود، بلکه ظریف- وزیرامورخارجه- که به مسؤل اصلی هدایت مذاکره کننده ازسوی ایران است، ضمن حمله به سیاست های آمریکا اعلام کرده  که از اوباما بدلیل سخنان تندی که در دیداربا نانیاهو برزبان آورده مأیوس شده است  وی را دعوت  به رعایت سیاست و وعده های داده شده خود در نیویورک کرده است. ازجانب دیگرناتانیاهوبه عنوان سرسخت ترین مخالف سازش دولت ایران و آمریکا درمورد بحران هسته ای برای درهم شکستن تمامی تلاش ها تمام قد وارد صحنه تبلیغاتی شده  و تمامی نفوذدولت اسرائیل  درآمریکا را برای آن بکارگرفته است.

درداخل ایران حمله به رفسنجانی اوج تازه ای یافته است. تندترین حملات و تهدیدات  را شجونی به عمل آورده است. نایب رئیس کمیسیون امنیت مجلس ازدستکاه های امنیتی خواسته است که هرچه سریع تر به هاشمی پیرامون ادعاهایش مبنی برمواففقت امام با کنارگذاشتن شعارمرگ برآمریکا تذکردهد و گرنه مردم خودشان وارد صحنه  خواهند شد. در واقع کفن پوشان و چماق داران وابسته به نهادهای امنیتی –اطلاعاتی و به باندها و جریان های افراطی و یا نزدیک به مصباح یزدی به تدریج ازلاک دفاعی و آشفتگی ناشی از «انتخابات» بیرون آمده و تشکل  های و کمیته ها و فراکسیون های دفاع از «منافع ملی» – بخوانید منافع مورد خطرقرارگرفته خود را- تشکیل می دهند. آنها به تدریج ضدحمله خود را آغازمی کنند. ضدحمل هائی که خاتمی دربیم از تکرارترورهای دوره ریاست جمهوری خود نسبت به  آن  هشدارداده است. و نماینده دیگری ازمجلس خواهان بازجوئی از وی به دلیل اطلاعش از وقایع پشت پرده شده است. مداخله درسیاست علیرغم آن  که هم خامنه ای و هم روحانی از سپاه خواسته بودند که مداخله نکند، هم چنان صورت می گیرد.که  یکی از مهمترین موارد آن تماس محمدعلی جعفری فرمانده سپاه  در انتقاد به تماس تلفنی روحانی و اوباما به عنوان خطای تاکتیکی است. دیگرفرماندهان و رسانه های وابسته به این رسانه نیزبه انحاء گوناگون مخالفت خود را نسبت به رویکردهای دولت ابرازمی دارند. کیهان ارگان بارزچماقداران که همواره ازحمایت بیت رهبری نیزبرخورداراست و یا واکنش عناصری چون نمایندگان نسبت به سخنان رفسنجانی و اصول گرایان افراطی مجلس همگی حکایت از شروع ضدحمله های جناح افراطی دارد.

تازه ترین خبرها خبرها حاکی از ترور یکی از افسران نبرد نرم سپاه هست. صالحی ریئس انرژی هسته ای نیزاز دستگیری چهارخرابکار درمراکزهسته ای سخن گفته است. اگراین خبرها درست باشند چه بسا مبین شروع مجدد سیاست ترور توسط سازمان های جاسوسی کشورهای خارجی باشد که برای به شکستن کشاندن مذاکره و سازش بکارگرفته شده اند

البته  بخشی از این کشاکش ها به طورمعمول مربوط به جنگ های روانی و لفظی متداول مربوط به چانه زنی در آستانه مذاکرات هسته ای را دبنال می کند. مذاکرات مهمی  که قراراست بزودی پیرامون چهارچوب و مسائل مشخص پیرامون بحران هسته ای شروع شود با این همه بخش هائی ازآن به منازعات واقعی درطرفین چه درداخل و چه درخارج به جنگ قدرت  برمی گردد که به شدت جریان داشته و نشان می دهد که آزمون جدید دولت روحانی و غرب با چه دشواری ها و ریسک های بزرگی همراه است. ریسکی که خانم  اشتون درآستانه مذاکره برای کاستن ازدامنه آن خواهان ایجاد فضای مناسب و غیرتحریک آمیز درگفتگوها شد و ازقضا مجلس سنا نیزبه همین خاطرحاضرشدکه بررسی دورجدید تحریم های تازه را به پس از برگزاری این نششت مهم حواله دهد.

Advertisements

Posted on اکتبر 6, 2013, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: