سیاست دابل استاندارد هسته ای دولت های غربی!

روز گذشته یک باردیگر در آژانس هسته ای* دولت های غربی مانع تصویب  قطعنامه حتی غیرالزام آور در مود خاورمیانه غیرهسته ای و پیرامون نظارت بر تسیلیحات هسته ای اسرائیل شدند  و این درحالی است که همزمان شاهد فشاربه دیگر کشور ها در این مورد هم چون خلع سلاح شیمیائی دولت اسد و یا تداوم تحریم و فشاربه ایران بدلیل عدم شفافیت سیاست های هسته ای هستیم. بحث برسرکنارگذاشتن ضرورت خلع سلاح این کشورها و یا دست شستن از سیاست های مشکوک هسته ای ایران نیست که بی تردید دست شستن رژیم ایران  از این سیاست ها  مورد خواست نیروهای آزادی خواه و صلح دوست ایران و جهان است. بلکه بحث  در مورد هدف و ماهیت این قدرت ها و سیاست تبعیض آمیز آن ها و این حقیقت است که  درد آن ها  هیچ گاه داشتن سلاح هسته ای و غیرهسته ای نبوده است و این که خود از بزرگترین تولیدکنندگان و فروشندگان  این سلاح ها هستتد. هدف داشتن هوشیاری لازم و عدم غفلت  نسبت به مقاصد پشت پرده ای است که که در ورای این نوع ادعاهای غلط انداز پنهان شده است. رویکرد دوگانه و تناقض آمیز از سوی این قدرت ها تنها یک حقیقت را روشن می سازد و آن این که سیاست بک بام و دوهوای فشار به برخی و در همان حال حمایت از برخی دیگر درست در خلاف جهت آن سیاست، هیچ ربطی به  مسأله صلح و مناسبات صلح جویانه کشورها ومحکوم کردن تسلیحات کشنده ندارد، بلکه هدف  وابسته کردن این یا آن کشوربه  خیل تیول خود است و  دعوا هم برسراین است که این تسلیحات دست چه کسی باشد و چه کسی نباشد. هدف از این فشارها جزرقابت این قدرت ها با همدیگر و جنگ قدرت برای تصاحب و کنترل  و داشتن سهم شیردر منافع اقتصادی و سیاسی در منطقه خاورمیانه نیست.
جنگ ها تاریخا  توسط قدرت ها برپا شده و وظیفه قابله برای زایمان نظم جدیدی را در راستای منافع این یا آن مدعی قدرت برتر را ایفاء کرده اند. جنگ اول و دوم جهانی و سایرجنگ های منطقه ای و اکنون سوریه نیز درهمین راستاست. مشخصه وضعیت سوریه آن است  که بدلیل رقابت ها و توازن نیرو در سطح داخلی و منطقه ای و جهانی این زایمان دردناک نتوانسته است  صورت گیرد هدف از این فشارها جزرقابت این قدرت ها با همدیگر و جنگ قدرت برای تصاحب و کنترل  و داشتن سهم شیر  در منافع اقتصادی و سیاسی در منطقه خاورمیانه نیست. جنگ ها تاریخا  توسط قدرت ها برپا شده و وظیفه قابله برای زایمان نظم جدیدی را در راستای منافع این یا آن مدعی قدرت برتر را ایفاء کرده اند. جنگ اول و دوم جهانی و سایرجنگ های منطقه ای و اکنون سوریه نیز درهمین راستاست. مشخصه وضعیت سوریه آن است  که بدلیل رقابت ها و توازن نیرو در سطح داخلی و منطقه ای و جهانی این زایمان دردناک نتوانسته است  صورت گیرد بلکه بحث  در مورد هدف و ماهیت این قدرت هاست و این حقیقت که  درد آن ها داشتن  سلاح هسته ای و غیرهسته ای نیست و این که خود از بزرگترین تولیدکنندگان و فروشندگان  این سلاح ها هستتد (سلاح شیمیائی را چه کسی به سوریه فروخته بود؟ آلمان که این هم بدون  سکوت و حمایت و چراغ سبزآمرکا  نبوده است). هدف داشتن هوشیاری لازم و عدم غفلت  نسبت به هدف های دیگری و کالای قاچاقی است که که در پشت این نوع ادعاهای غلط انداز پنهان شده است. رویکرد دوگانه و تناقض آمیز ازسوی این قدرت ها تنها یک حقیقت را روشن می سازد و آن این که سیاست بک بام و دوهوای این گونه فشار به برخی و درهمان حال حمایت از برخی دیگر درخلاف جهت آن مسأله صلح و محکوم کردن تسلیحات نیست بلکه وابسته کردن این یا آن کشوربه تیول خود است. هدف از این فشارها جزرقابت این قدرت ها باهمدیگر و جنگ قدرت برای تصاحب و کنترل  منافع اقتصادی و سیاسی در منطقه خاورمیانه نیست. جنگ ها تاریخا وظیفه قابله برای زایمان نظم جدیدی را در راستای منافع قدرت های بزرگ این یا آن اردو را ایفاء کرده اند. جنگ اول و دوم جهانی و سایرجنگ های منطقه ای و اکنون سوریه نیز درهمین راستاست. مشخصه وضعیت سوریه آن است  که بدلیل رقابت ها و توازن نیرو در سطح داخلی و منطقه ای و جهانی این زایمان دردناک نتوانسته است  صورت گیرد.

برحسب ظاهر و در لفاظی و صرفا درلقاظی این قدرت ها  با  شعار خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای و سایرسلاح های کشتارجمعی مخالف نیستند اما وقتی حتی پای یک گام کوچک و  اقدام سمبلیک  و غیرالزام آوری چون بحث بمب هسته ای اسرائیل و ضرورت پیوستن به ان پی تی و نظارت مطرح این فرزند نظرکرده مطرح می شود، کارشکنی و دم خروس این حضرات پیدامی شود. حتی وقتی ضرب و شتم داوطلبان اروپائی که به یاری  فلسطینی هائی که خانه هایشان با خاک یکسان شده است می آیند بازهم از دیوارصدا می آید، اما ازسوی این قدرت ها نه! . بی جهت نیست که اکنون دولت اسرائیل تمامی تلاش خود را برای به شکست کشاندن مذاکرات ایران و غرب برسرهسته ای بکارگرفته است  هدف نهائی اش کمترازجنگ و نابودی حریف خود نیست و هیچ دغدغه و دل نگرانی هم از تسری اوضاع داخلی سوربه به مردم ایران  ندارد.

این واقعیت های تلخ نشان می دهند که با تکیه و امید بستن به این قدرت ها  نمی توان حتی گام یک  واقعی بسوی دموکراسی و خلع سلاح واقعی منطقه و صلح و آرامش برداشت. آن ها صرفا درجستجوی منافع ویژه و برترهستند. ازاین رو حامی واقعی خاورمیانه عاری از سلاح های کشتارجمعی جز خود افکارعمومی و جنبش آنها و جنبش صلح حهانی و فشارآن ها به قدرت های بزرگ نیست. ضمن دفاع از تعطیل پروژه های هسته ای ایران و خلع سلاح شیمیائی سوریه ، همین سیاست را در مورد تک تک کشورهای دیگرمنطقه پی گیری کرده و ماهیت و سنگ اندازی قدرت های بزرگ و دست نشاندگان آن ها را افشاء و منزوی کرد.

*-   http://ir.voanews.com/content/iaea-israel/1753787.html

  *-  http://www.bbc.co.uk/persian/world/2013/09/130921_l20_westbank_village_israel.shtml

Advertisements

Posted on سپتامبر 21, 2013, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: