یک پیروزی دیگر!

210

حلقه انسانی برای نجات  کوه شاه و طبیعت کرمان از تخریب!

همایش بزرگ پیاده روی و ایجاد حلقه انسانی بدور کوشاه توسط هزاران کوه پیما ازسراسرکشور برای نجات طبیعت کرمان از تخریب و نابودی را بی گمان باید یک گام مهم و قابل تحسین  از افزایش آگاهی و مبارزه مردم ایران و کرمان برای نجات طبیعت درحال پژمردگی و مرگ به شمارآورد. از زمانی که مارکس در دست نوشته های اقتصادی- فلسفی خود بسال 1844 ابراز داشت «که آدمی به طبیعت زنده است، یعنی طبیعت پیکره اوست پس چنانچه انسان بخواهد زنده بماند، باید پیوسته با طبیعت گفتگو کند»، بیش از 150 سال می گذرد ولی بیگانگی انسان با طبیعت و برخورد دشمنانه اش هم چنان تداوم یافته است.  با این وجود تخریب طبیعت و غلبه نگاه توسعه گرا و یک جانبه بجای توسعه موزون و پایدار و درخدمت کلیت نیازهای توأم انسان و طبیعت هم چنان با شتاب روزافزون ادامه داشت. دامنه این تخریب درحکومت اسلامی حتی با ضریب و شتاب بیشتری از میانگین جهانی صورت گرفته است و نمونه های بارزآن را می توان در احتضاردریاچه ارومیه و زاینده رود و نابودی جنگل ها و زیستگاه های طبیعی و تبدیل شدن شهرهائی چون تهران به محفظه هائی مملواز دود و سمومات کشنده مشاهده کرد. درایران هم این تخریب پردامنه عموما تحت عنوان تؤسعه و آبادانی  و کاستن از وابستگی کامل به درآمدهای سوخت فسیلی دیگر، زدن سدها و گسترش آبیاری بدون توجه به ظرفیت سفره ها ومنابع آبی دانست. اخیرایکی از مشاورین روحانی خطربزرگ را تبدیل شدن کشوربه ویرانه غیرقابل زیست درطی یکی دودهه آینده دانست. باران گرد خاک و شن های روان استان های متعددی را تهدید می کند. اقدامات نجات هم حتی اگرجدی هم گرفته شوند- آنهم تحت فشاراعتراضات عمومی هم چون نمونه اخیرزنجان و یا تشکیل گروه نجات دریاچه ارومیه- غالبا نوشداری پس ازمرگ هستند. آخرین نمونه ازاین نوع تخریب ها که تحت عنوان تؤسعه و استخراج معادن صورت می گیرد کوه کوشاه کرمان و منطقه طبیعت بکر و گسترده آن را هدف گرفته است  که وسعت تخریب آن نه فقط منطقه را بلکه خطرکاهش منابع ورود آب ریزها بزرگترین روخانه شرق کشور- هلیل رود- را تهدیدمی کند. تخریب محیط زیست درکرمان پیشینه قدیمی دارد. چنان که آلودگی شدید منطقه مس سرچشمه و خاتون آباد از نمونه های آن است.

بی تردید اگرقرارباشد اوضاع هم چنان براساس براساس اراده و خواست سرمایه داران و دولت پیشبرده شود، آن ها در جستجوی منافع کوتاه مدت خود هم چنان به جان طبیعت افتاده، بجای آن که را  بخشی از پیکره انسان و ساکنین آن منطقه و ثروتی متعلق به همه مردم و نسل های بعدی بشمارآورند، هم چون منبع بادآورده و غارت شونده ای بشمارخواهند آورد که برای خود رسالتی جز تبدیل هرچه سریع ترمنابع آن به پول و لاجرم تبدیل کردن آن به تفاله ها و زباله های طبیعت قائل نخواهند بود.

ازهمین رو این حقیقت دارد که  طبیعت به عنوان مادرانسان و بخشی از پیکره او، دایه ای مهربان تراز خود شهروندان و مبارزه همه انسا ها برای نجات آن از شرتهاجم سرمایه  نخواهند داشت. تجربه خیزش مردم ترکیه درمورد میدان تقسیم  و نیزاعتراضات اخیرمردم زنجان که موجب عقب نشینی رژیم درتعطیل و جابجائی معدن مس وسرب شد، و نیز وعده تشکیل گروه کاربررسی توسط استانداری کرمان و توقف فعالیت های معدنی درپی اعتراضات هزاران نفری و زنجیره انسانی آن ها بدورکوه  شاه، و تجمع های پی درپی اراک علیه هوای الوده نشان دهنده پیروزی های ولواولیه و تثبیت نشده جنبش حفظ محیط زیست از دستبرد سرمایه و دولتمردان حامی آن است.

ازمادر خود طبیعت و پیکره خود بدفاع برخیزیم و ب دفاع از محیط زیست و فعالان آن اجازه ندهیم که پس از افتادن آب ها از آسیاب باردیگر تخریب آن ها ازسرگرفته شود.

*- http://www.radiozamaneh.com/98783#.UjWzgH-NcTk

Advertisements

Posted on سپتامبر 15, 2013, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: