فوبیای شنود و فتوای آیت اله!

منشأ جسارت آیت اله!

اخیرا ناصرمکارم شیرازی  نظر خود را درمورد کارگذاشتن شنود در دفاتر افراد ابرازداشته است. برطبق گزازش تارنمای عصرایران (25 مرداد92)*، پاسخ او چنین است:

«این کارشرعا صحیح نیست مگر در مواردی که مشکوک به جاسوسی یا قاچاق موادمخدر و امثال آن هستند».

صدورچنین فتوائی ازسوی یک آیت اله مرتجع و مطرح و حامی سرسخت نظام را باید فی الواقع فتوای «رادیکالی»دانست که طبعا خوشایند مراجع قدرت و سرویس های رنگارنگ اطلاعاتی رژیم نیست. طرح این سوال ها* نیز نه فقط در شرایط کنونی معنادار و هدفمنداست و حتی  به نحوی مطرح شده اند که  راه را برتوجیه شرعی المامورمعذور که در قاموس تقلید و تبعیت از بدیهی ترین آموزه ها محسوب می شود، بندد. ناگفته نماند که همین پاسخ هم به نوعی دو پهلو و محافظه کارانه بوده و آیت اله جرئت نکرده است که آن را صریحا حرام اعلام دارد و درنتیجه راه را برای آن ها که بدنبال توجیه شرعی برای آن هستند نبسته است. با این وصف این سؤال هم چنان مطرح است که چگونه یک آیت اله مرتجع و سنت گرا و مرتبط با قدرت، ناپرهیزی کرده و شنود را مگر در موارد فاچاق و جاسوسی و امثال آن غیرصحیح دانسته و آن را به حوزه سیاسی و حفظ نظام مرتبط نکرده است؟. پاسخ را باید در ابعاد فراگیر استفاده از شنود و لاجرم وجود وعی فوبیا و اشاعه ترس پیرامون شنود حتی درمیان خودحامیان و صاحبان قدرت جستجو کرد. اگر مسأله صرفا محدود به استفاده درمورد مخالفین سیاسی نظام  و کنترل عمومی مردم  بود، همانطور که فرمانده ناجا اخیرا درموردفیلم برداری از ترددعمومی برای بررسی و کنترل وضعیت حجاب بدان اعتراف کرد، بی تردید برای ناصرمکارم و امثال او هیچ شبهه و ملامتی پیرامون کاربرد آن وجود نداشت. اما مشکل از آنجاست که مارسمی نیش خود را بربدن حامیان نظام نیزفرود می آورد و اتاق و خلوت کاه دولتمردان و مراجع و حامیان نظام نیز از خطرفیلم برداری در امان نمانده است. اخیرا با علنی شدن و افشاء کارگذاشتن شنود در دفترمطهری که نه کسی تکذیب کرد و نه مسؤلیت اش را برعهده گرفت، هم چنان که قبلا درمورد فیلم برداری و ضبط سخنان یکی از برادران لاریجانی هم این اتفاق صورت گرفته بود و انتشارآن بازتاب وسیعی یافت و ازاین گونه موارد کم نیستند، برهمه دولتمردان ثابت شد که هیچ کس از نیش سمی ماری که درآستن خود پرورده اند در امان نیست. در حقیقت جاانداختن و فراگیرکردن سیستم شنود حتی درمیان خودی ها امروزه به بخشی جدانشدنی از سیاست کنترل و انتشارفوبیای شنود تبدیل شده است. هردولتمردی بخصوص اگراندکی شائبه نارضاتیی از وضعیت در پرونده اش وجود داشته باشد، امروزه به نه فقط به در و دیوار دفترکار و یا کامپیوترش مشکوک است بلکه حتی درمحل زندگی خود نیز نگران دودکش ها و دیوارهاست. ضرب المثل دیوارموش دارد و موش گوش دارد، پس دیوارگوش دارد امروزه به یک واقعیت مسلم و به یک اضطراب و فوبیای سراسری تبدیل شده است. حکمت صدورچنین فتوای»رادیکالی» ازسوی آیت الهی محافظه کار نیز فقط ریشه در نگرانی مقلدینش از فوبیای»دیوارگوش» ندارد، بلکه او نگران خانه و اندرونی خویش نیزهست. اکنون که دولت جدید و «معتدل تری» برسرکارمی آید و وزیراطلاعات قبلی و برگزیده خامنه ای جای به وزیردیگری می دهد، جسارتی می کرده سوالی مطرح می کنند و ناپرهیزانه  فتوائی صادرمی کنند و لوآن که تلاشی مذبوحانه و پوشالی  باشد و مصداق نرود میخ آهنین به سنگ.

*- نظرآیت الله مکارم شیزاری درمورد کارگذاشتن شنود در دفترافراد

 حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی به پرسش شفقنا درباره کارگذاشتن شنود در دفتر کار یا منزل افراد پاسخ گفته اند.
به گزارش شفقنا،متن پرسش مطرح شده و پاسخ این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است:

 بعضا شنیده می شود که در دفتر کار یا منزل برخی افراد دستگاه فیلم برداری یا شنود نصب شده است که برخی از این افراد ممکن است مسئولیتی اداری داشته یا شخصیتی سیاسی و یا مردمی باشند که فعالیت های معمول سیاسی یا اقتصادی و اجتماعی داشته اند.

از دیدگاه فقه اسلامی حکم چنین اقدامی و کارگذاشتن شنود در دفتر کار یا منزل افراد با هر انگیزه ای چیست؟
آیا انگیزه شنود کننده در قبیح بودن یا نبودن استراق سمع تاثیر دارد؟.

در چه مواردی چنین اقدامی مجاز می شود؟ .

اگر شنود غیر مشروع باشد آیا فرد عامل می تواند از مسوولیت شرعی چنین اقدامی سرباز زند و آمر را مسوول اصلی دانسته و خود را مامور و معذور بداند؟.

 بسمه تعالی

این کار شرعا صحیح نیست مگر در مواردی که مشکوک به جاسوسی یا قاچاق مواد مخدرو امثال آن هستند.

Advertisements

Posted on اوت 18, 2013, in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: