پنج رسوائی بزرگ صحنه انتخابات!

درمضحکه انتخاباتی اخیر، دامنه رسوائی ها چنان بود که باین زودی ها از یاد نخواهد رفت. البته براساس ضرب المثل معروفی که ازکوزه همان تراود که دراوست، عمق و دامنه این رسوائی ها درتناسب با درجه سترونی و گندیدگی است که رژیم فرتوت دچارآن شده است. تنها نگاهی گذرا به چند رخدادطنزآمیز به خوبی ابعاد این رسوائی ها را برملامی سازد:

1- خودخوارگی دراوجی تازه: عدم احراز صلاحیت رفسنجانی برای ریاست جمهوری و زانوزدن شترحذف در خانه یکی ازمهم ترین کارگردانان و معماران نظام اسلامی درطی سه دهه گذشته، قبل ازهرچیز بیانگر ابعادپیشروی بیماری یعنی خوره خودخوارگی، درکالبد نظام پیرو فرتوتی است که درآن میل به تمرکزمطلق قدرت، جائی برای هیچ سلیقه وگرایش مغایر یا متمایزبا کانون اصلی قدرت درساختارکنونی را باقی نگذاشته است. به نمایش درآمدن این حد از خودخوارگی دربرابر انظار جهانیان، به معنی کناررفتن ماسک ازسیمای واقعی حکومت اسلامی است که هیچ شگرد تبلیغاتی قادرنیست آن را به پوشاند. سخنان علی مطهری  منتقدی برخاسته از طیف اصول گرایان، مبنی براین که دراین شرایط اگر خود خمینی هم بود حذف می شد، محتوای طنراین رخداد را بیش ازپیش نمایان ساخته و موضع گیری بازماندگان بیت خمینی و  بویژه نامه دخترخمینی به خامنه ای مبنی برهم ترازی صلاحیت رفسنجانی با خامنه ای درنزد پدر و بنیان گذارنظام، طنز نهفته دراین نمایش و  درجه رشد خوره خودخوارگی را  به حداکثراوج خود رساند ه است.

2-صراحت دادن به معنای پنهان نگهداشته شده»رجال» یعنی اصالت مردانگی درکنش گری سیاسی (همان سخن معیوب ناقص العقل بودن وردکلام این حضرات)، و محرومیت و ممنوعیت رسمی نیمی ازجمعیت ایران درانتخاب شدن، یکی دیگر ازرسوائی های بزرگی بود که مهر آن به صورت برجسته ای برپیشانی رژیم کوبیده شد. و معلوم شدن زنان دراین نظام تنها  در زمره آشیاء و سیاهی لشکری به شمارمی روند که البته برای پرکردن صندوق های رأی مفیدند.  به نمایش درآمدن آپارتایدمبتنی برجنس، درکنارسایرآپارتایدهائی هم چون محرومیت رسمی اقلیت های مذهبی و قومی-ملی از کاندیداشدن، باردیگر نشان داد که گستره تبعیض  و بی حقوقی، و قرون وسطائی بودن حکومت تاچه اندازه ژرف وبی پایان است و تاچه اندازه  نمایش انتخابات دراین سیستم مسخره و پوشالی است.

3- مهندسی انتخابات و سانسوردرسانسور! رژیم که هم چون مارگزیده هراسان از هرریسمان سفید و سیاه است، تمامی نبوغ خود را برای بیرون کشیدن چاشنی مناظره های تلویزیونی بکارگرفت. ازهمین رو برای  بهداشتی کردن کامل آن ها نه فقط تصمیم گرفت که بدون ضبط قبلی ودادن چهارچوب باید و نبایدها به کاندیداها  هیچ مناظره ای  صورت نگیرد، اما به آن هم بسنده نکرده و برنامه های ضبط شده و اوکی شده  کاندیدیداها را هم مجددا به زیرتیغ سانسور مضاعف سپرد. کاری که حتی سرو صدای اعتراض کاندیداهای  نظرکرده خود را نیز درآورد. تبدیل مناظره به سؤالات و پاسخ های تستی برای آن که کاندیداها هیچ فرصتی ولوناخواسته  برای به تصویرکشیدن وخامت اوضاع نداشته باشند، بخشی از مهندسی مناظره را تشکیل می داد که صدا و سیمامدعی است با هم رأی بیست کارشناس خود به عمل آورده است!.

4-اعتراف کاندیداهائی چون قالبیباف بر روی موتورنشستن و چماقداری کردن درسرکوب جنبش دانشجوئی ونازیدن به نقش خود در گرفتن حق تیراندازی به سوی  دانشجویان، نشان داد که برای افزایش شانس بیرون آمدن نامش از صندوق ها، باید دم چه کسانی را دید و  تا چه حد بیرون ریختن مکنونات منحط درونی وخوش خدمتی ها، شرط پیشروی و موفقیت محسوب می شود.

5- تشکرازسلاخی خود!

این که بیش از چنددوجین کاندیداهای خانه زاد و جان نثار، گله ای آمدند و ثبت نام کردند و گله  ای هم و درپی یک فراخوان درونی، کناررفتند، نیز بخش جذابی از نمایشنامه مهندسی شده انتخابات بود. بخشی منتظراعلام سلاخی شورای نگهبان نماندند و برای حفظ آبرویشان به موقع کناره گرفتند، برخی دیگر که تا اعلام عدم احرازصلاحیت خود ماندند،  حتی از شورای نگهبان بخاطرسلاخی و حذف اشان تشکرهم کردند و با این عمل خود نشان دادند که ما با چه قماش از کاندیداهای خانه زاد و جان نثاربارگاه رهبری مواجه هستیم. دراین میان البته سخن رفسنجانی که اعتراضی به رد صلاحیت خود ندارد و مسأله مهم کنونی را حفظ نظام می داند، نشان دادکه بازیگران صحنه تاچه اندازه سرسپرده قاعده بازی مقررتوسط باندهای حاکم و مهندسان آراء در بیت ولی فقیه هستند و تاچه حد ازجنبش اعتراضی سال 88 درس آموخته اند. تشکرخامنه ای از تمکین به قانون توسط کاندیداها دست مریزادی بود که او به این  دست آموزان ودرس آموخته گان  هدیه داد.

 

Advertisements

Posted on ژوئن 2, 2013, in Uncategorized. Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: